| aleaneale a întrebat:

Deci...
mai e putin si se dau examenele de cls a 8a si eu inca nu stiu unde si ce as vrea sa fac,ma gandeam sa ma duc pe arhitectura ceva de genul asta deoarece sunt buna la desen si ma gandesc ca m ar ajuta. Dar nu stiu ce fel de liceu, profil sa urmez pana atunci.La matematica nu sunt fff buna sunt de 8-9, iar la romana de 10.Imi puteti explica si mie cum sta treaba cu chestiile astea liceul,profilurile,ce se face dupa, pe scurt tot ce trebuie sa stiuuu?

3 răspunsuri:
| Deliiiia a răspuns:

Buna, pentru arhitectura iti trebuie multa matematica, deci un profil de mate-info sau stiintele naturii e indicat in acest sens. Daca iti place sa desenezi poti merge mai departe la arte, unde vei invata desen tehnic si poti merge si de aici la arhitectura daca vei lua in particular ore de matematica, desi e mai greu sa inveti matematica de unul singur, decat desenul. Daca esti buna la romana orice profil uman, cum e cel de limbi sau stiinte sociale va aprofunda aceasta materie. Eu iti recomand un profil oarecum neutru, stiintele naturii, in care se pune accentul pe matematica, romana, fizica, chimie, biologie. Daca esti de 8-9 la mate nu inseamna ca nu esti buna, inseamna ca mai trebuie sa te perfectionezi un pic pana vei fi de 10. Poate iti schimbi parerile in liceu, iar daca mergi la un profil uman iti va fi foarte greu sa intrii la o facultate tehnica, de matematica, informatica, medicina, chimie, fizica, arhitectura si asa mai departe. Succes!

| RainbowD a răspuns:

Salut. Liceul nu prea conteaza, asta e parerea mea. Mai mult la facultate te specializezi. Dar, totusi alege un profil care sa-ti placa, ca sa mergi cu drag la liceu, nu cu scarba sau din obligatie.

| Tanasiri a răspuns:

In liceul meu exista 4 profiluri si acestea sunt; mate-info(profil real), filologie(profil uman),stiinte ale naturii (profil real)si stiinte sociale (profil uman).
Profilul mate-info este bazat pe matematica si informatica.
Profilul filologie (la care sunt eu ) este bazat pe limbi staine si romana
Profilul stiinte ale naturii este bazat pe stiinte (fizica, biologie, matematica)
Profilul stiinte sociale este bazat pe romana, istorie, geografie.
In functie de ce ai ales poti sa dai la facultati cam pe acelasi profil ca cel din liceu ( ca cel ales).
Eu te sfatuiesc sa iti alegi ce iti place mai mult sa faci! Bafta! happy