| slothgirl1284 a întrebat:

Deci sunt a 7 si vreau sa merg in Anglia, am cautat pe internet dar nu am gasit nimic asa ca intreb aici :
1.pot sta in Anglia fara parintii mei? (Parintii mei nu vor sa se mute cu mine deoarece nu stiu limba)
2.as putea daca parintii mei nu vor sa stau cu nasii mei?
3.ce trebuie sa fac ca sa merg la Scoala?(Adica trebuie doar sa ma transfer sau trebuie sa dau niste examene?)
4 daca stiti cat costa o Scoala publica?
5 trebuie niste pentru mutare?
Va rog ajutati-ma, nu stiu de unde pot lua informatii

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este posibil daca nu esti cetatean anglican.
Posibil numai daca parintii tai obtin viza de studii pentru tine si platesc integral viza si cursurile, cazarea mancarea etc (in jur de 30.000 euro pe an scolar).

| zilog a răspuns:

Ce înseamnă ești A7?
SĂ ÎNȚELEG CĂ EȘTI CLASA A 7 A!?

Da eu știu multe lucruri ca să te primescă la școală trebuie ca unul dintre părinții tăi să muncescă deja de vreo 2 luni și să fi apucat să plătescă taxe și impozite din salariul lui adică să aibă drept de muncă în Anglia
Trebuie să deții tu si părintele tău o adresă acolo aproape de școala respectivă
Dacă tu nu ai o adresă acolo
SE POATE SĂ MERGI LA ȘCOALĂ FĂRĂ PĂRINȚII TĂI
dar în acest caz trebuie ca ei să plătescă 64 000 LIRE / An
in fiecare an 64 000 Lire trebuie să îi dai la școala că e cu internat!
Toate școlile te primesc doar să ai banii ăștia de dat 64000 lire / an
restul nu mai conteaza

Iti trebuie foaia matricola de al scoala din România si cam atât

banii sunt cei mai importanți nu hârtiile

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

"a 7" adica clasa a 7a?
Oricum.
1) Daca esti minor / minora cu siguranta nu. (diverse state au diverse reguli, insa cred ca in UK este tot 18 ani varsta de la care esti major)
2. Nu
3. Da, este o serie de proceduri care implica si niste examene.
4. Care scoala?
5. Da. 100%. Nu mergi asa, minor / minora, fara parinti, in alta tara (care nici macar nu mai este in UE) si mergi la scoala asa, normal. Trebuie multe documente. Cel mai bine suni la ambasada (ar trebui sa fie si la noi in tara cred, daca nu cauta o institutie din UK ce se ocupa cu aceste lucruri), impreuna cu parintii si cere informatii.

Nu sunt sigura daca ai sau nu peste 18 ani (daca ai fi major / majora toate detaliile legate de parinti si de parerea acestora sunt complet inutile, asa ca am presupus ca nu ai), dar oricum : e greu sa te muti in alta tara, mai ales in contextul actual. In UK preturile sunt mult mai mari, trebuie sa te gandesti si la asta.

Cel mai bine ar fi insa sa inveti mult in Romania, sa participi la minim o olimpiada internationala si sa iei un premiu, iar atunci cu siguranta vei primi o oferta cel putin de la o universitate buna din UK (si nu numai) si foarte multe sanse sa iei si o bursa (plus ca vei avea 18 ani si nu va mai conta asa de tare ce spun parintii). (te-ar ajuta mult)

E alegerea ta, din nou, am presupus ca esti minor / minora, scuze daca ma insel, insa fara acordul parintilor nu poti pleca acum, plus ca sunt o tona de lucruri la care nu te-ai gandit.