| MadaaaMadalina a întrebat:

Deeeeeeeci... sunt extra-mega nehotărâtă în legătură cu profilul pe care îl voi urma. Adică, chiar n-am idee... mate-info, ştiinţe ale naturii sau filologie? de ce? şi spre ce domenii m-aş putea orienta după terminarea liceului?

2 răspunsuri:
| MalinaAndreea a răspuns:

Pai daca iti plac stiintele umane ar trebui sa margi spre litere sau stiinte sociale.La litere faci romana, engleza, franceza, latina(asta este baza), iar la stiinte sociale logica, psihologie, economie, sociologie si filosofie.Eu sunt la filo a 11 a si sunt foarte multumita de alegerea facuta. Dupa terminarea liceului la filo poti opta pentru:advertising, relatii internationale, film& television, jurnalism, criminologie, arta si design, media, limbi straine etc. Si mai ai un avantaj ca esti la filo si faci multa engleza si franceza-poti merge la facultate in strainatate, daca vrei sa afli mai multe intra pe EDMUNDO.happy

| Bountii99 a răspuns:

Depinde ce iti place si la ce te descurci mai bine, zic eu. adica esti mai buna la compuneri la romana, mai visatoare, mai imaginativa?laughing si iti place isto/geogra si limbi straine? daca da, ti se potriveste filologia

in caz ca iti plac stiintele exacte gen mate si fizica, si te descurci bine de tot, nu doar asa strictul necesar (faci suplimentar mult si probleme de nivel mai ridicat) mate-info te cheama laughing

iaaar daca vrei o cariera ca medic sau stiu si eu, farmacist, saau prof de bio/chimie, iti spun sa mergi la bio-chimie (stiinte ale naturii) laughing

eu is boboaca, la stiinte sociale, si iti zic ca ii super fain ^_^ adiiica pe langa alealalte profile ii muult mai lejer dar se si invata daca ai buna-vointa laughing

bafta in a alege si la exameneeeeee :33 funda? big grin