| Andrei63 a întrebat:

Desi am citit multe exemple si definitii, tot nu pot intelege metafora. Ma puteti ajuta sa o inteleg mai bine?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Sa incerc si eu sa-ti explic; si cea mai simpla explicatie este asocierea acestei figuri de stil cu o alta si anume comparatia fiindca metafora e o comparatie in care lipseste termenul comparat.Sa luam un ex.; in poezia sa, Eminescu compara deseori luna cu o regina,cu o doamna a noptii,si daca ar folosi comparatia versul ar suna cam asa :luna ca o regina a noptii; dar maiestru-caci metafora e o figura de stil mai rafinata decat comparatia-, poetul spune:"Doamna marilor si-a noptii, varsa liniste si somn".
Recapituland, iata comparatia:luna ca o doamna a noptii urca pe cer; si metafora:doamna noptii urca pe cer.Vezi bine ca a disparut in metafora si termenul comparat:luna,dar si cuvantul de legatura "ca".Si,ca sa intelegem definitiv,iti propun un mic exercitiu; uite, sa luam urmatoarea propozitie in care exista o comparatie usor de recunoscut:
Soarele ca un zeu al luminii se inalta la orizont.
Transforma singur propozitia astfel incat, in loc de comparatie sa ai o metafora.Succes!

5 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Excelent!

| Mann02 a răspuns:

Pe intelesul tuturor metafora se refera la un lucru prin exprimare mai artistica.

| IzabelaBela a răspuns (pentru Mann02):

Cel mai clarr...laughing

| AdelinGrigorescu a răspuns:

Pai metafora este ceva care pare mai interresant suna altfel si are un caracter aparte:izvorul noptii

| Andrei63 explică:

Zeul luminii se inalta n orizont. corect? big grin