| cristina_3346 a întrebat:

Determinati numarul natural e stiind ca e+a=a+e=a
plizzz

Răspuns Câştigător
| 0000anonim0000 a răspuns:

E = 0
a = multimea numerelor naturale
0 + 0 = 0 + 0 = 0
0 + 1 = 1 + 0 = 1
0 + 2 = 2 + 0 = 2
etc.
Alta solutie nu cred ca este.

funda?

17 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Daca se aduna un numar natural e la un alt numar a si rezultatul este tot a, este clar ca numarul e este zero.Proprietatea asta se intalneste in algebra moderna atunci cand este vorba despre axioma legata de elementul neutru in cazul unor legi de compozitie. Exista chiar si o teorema care afirma ca in cazul in care o lege de compozitie are element neutru, atunci acel element neutru este unic.

| dracidus a răspuns:

| 1n3x a răspuns:

Aduni e+a=a cu a+e=a si o sa-ti dea e=0.

| sebastian1331 a răspuns:

E=0

| theprettyreckeless a răspuns:

E zero.

| razvan1008 a răspuns:

E=0

| H3ll3n a răspuns:

E=0

| Catafu a răspuns:

E = 0 si a = sa ziceam 5... dar merge orice nr sa fie a
0+5 = 5+0 =5 sper ca ai inteles

| ilov3y0u a răspuns:

0+1=1+0=1

| 19marian60 a răspuns:

Cristina daca e+a=a+e=a rezulta ca e=0

| Sophie17 a răspuns:

A=0 pentru ca E+A=A+E=A; A apartine multimii nr naturale, iar dupa cum vezi la sfarsit e A adica E nu poate fi alt nr in afara de 0 deoarece orice nr adunat cu 0 e nr insusi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este voie cu teme pe site-ul asta! Pune-ti capul la contributie!winking

| ζøvع a răspuns:

E=0
pentru ca daca e=0 atn toata suma este egala cu a...adica a=a

0+a=a+o=a oricare ar fi a nr nat

| cristina_3346 explică:

Orcum merci la toti

| gagauta a răspuns:

Pai e=0... pentru ca, de ex: e+a=a+e=a... 0+2=2+0=2.ai inteles?

| iulia2417 a răspuns:

E=0

| xXMaryXx a răspuns:

Numarul natural e : e=0 a=orice numar