| GigelDinSatuVecin a întrebat:

De ce banul nostru se cheama "leu" si nu "lup"? Ca doar nu avem lei in Romania, dar avem lupi si lupul era simbolul dacilor.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moneda oficiala este leul toata ziua, RON (romanian new) este doar denumirea comerciala internationala codificata dupa un standard de 3 litere, cum au toate tarile de altfel.
Dovada este ca inainte denumirea comerciala era ROL (romanian leu), iar pe bancnote scrie clar leu (1 leu, 5 lei, 100 lei etc) nu ron.

| Mopmop a răspuns:

Mergand pe rationamentul tau cele mai fericite femei se afla in Botswana! Oriunde in lume femeia cu cat are mai multi bani e fericita insa acolo ea este in extaz zilnic! laughing
(Pamflet)

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Denumirea de "leu" vine de la faptul că, pe vremuri, pe teritoriul actualei Românii, se folosea o monedă germană numită "löwenthaler" ("talerul leu" - se numea așa deoarece avea un leu desenat pe el). Localnicii nu se complicau să-i pronunțe numele în germană și-i ziceau, pe scurt, "leu". Chiar și când s-a schimbat moneda, oamenii tot "leu" ziceau. Și de atunci așa a rămas!

| GigelDinSatuVecin explică (pentru MeisterSchnitzel):

Nici în Germania nu sunt lei, deci teoria pica!

| NonZarek a răspuns (pentru GigelDinSatuVecin):

Nu are importanta ca nu sunt lei, dacă ei asa au avut denumirea la moneda, nu ai ce sa faci. E ca și cum pe mine m ar chema Carol, iar tu îmi zici ca nu se poate fiindcă nu sunt rege.