| svenhassel13 a întrebat:

Diferenta dintre have/had si have/had been? Cum se folosește fiecare, cum iti dai seama ce trebuie sa pui etc?

Răspuns Apreciat de Editori
| RoCkKiD a răspuns:

Have/had sunt forma de prezent si trecut a verbului a avea. Gen, am/am avut(have/had) o prajitura.

Cu have si had been deja se complica putin treaba pentru ca in romana se traduc la fel.

Have been - folosesti cand actiunea a inceput in trecut si continua pana in prezent.
Had been - folosesti cand actiunea a inceput in trecut si s-a terminat tot in trecut.
Exemplu pentru have been: I have been learning english for 5 years now - Invat engleza de 5 ani. Actiunea a inceput acum 5 ani, si inca invat.
Exemplu pentru had been: I had been learing english for 5 years before I took the exam - Am invatat engleza timp de 5 ani inainte sa dau examenul. Actiunea a inceput in trecut si s-a terminat tot in trecut cand am dat examenul.

3 răspunsuri:
| DaFrateEuSunt a răspuns:

Past perferct - had + vb la forma de participiu trecut - se foloseste pentru a exprima o dorinta numai cand timpul din context este referitoriu la trecut
have/had este verbul a avea la prezent si trecut
have been inseamna "au fost" si este mai mult folosit pentru a construi un predicat nominal. un exemplu ar fi: "Your victim may have been involved."(victima ta ar fi putut fi/sa fie implicata)

am incercat sa iti explic cum am putut, sper sa intelegi ceva xd

| Marius070600 a răspuns:

Have= (prezent)
I have a bottle of water= am o sticlă de apă.
Had: (trecut)
I had a bottle of water= am avut o sticlă de apă.
I will= (viitor)
I will have a bottle of water= o să am o sticlă de apă
Has been= (trecut)
I has been working= Lucram.

Sper că te-am ajutat

| FreddieM a răspuns:

Fain ai descris. Sa-mi bag banii, am priceput si eu desi is total imbecil. Niciodata nu intelesesem treaba asta. Sa traiesti sanatos.