| anonim_4396 a întrebat:

Diferența dintre liceu și facultate?

6 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

La liceu stii ca stai 6-7 ore la facultate ai cursuri a cate doua ore, sau mai mult si poti sa ai doar un curs pe zi sau 6. La facultate nu esti ascultat si nu dai teste, decat examenele din sesiune, la care mai mult ca sigur inveti in doua zile ce nu ai invatat un semestru. La facultate ca sa treci dintr-un an in altul conteaza creditele si mai putin notele, care conteaza la bursa. Daca ai luat toate examenele si ai o anumita medie poti ca in anul urmator sa nu mai platesti facultatea, care are un anumit numar de locuri la fara taxa, restul fiind la cu taxa. Nu o sa mai ai doar 20 de colegi, o sa fiti mult mai multi.

| Justme1997 a răspuns (pentru sweetys):

Noi aveam teste, proiecte si eseuri si in timpul semestrului la facultate

| sweetys a răspuns (pentru Justme1997):

Acum depinde si de facultate, nu pot sa compar Stiintele economice cu Medicina. Am incercat sa vorbesc la general. Eu am laboratoare, proiecte, colocvii etc. Am zis sa nu bag spaima in om?

| RobertMoon a răspuns:

Pai pe lângă faptul că nu este obligatorie, atmosfera este mai degajata zic eu, nu au importanță absențele cum au la liceu în aceeași măsură, se dau examene la fiecare materie, nu exista corijențe ci restanțe care se pot susține când vrei tu, chiar și în următorii ani.

| Alfred0703 a răspuns:

La facultate nu ii pasa nimanui de tine(din cate am inteles).

| misu2315 a răspuns:

Liceul e obligatoriu (pana in clasa a 10-a) si este gratis, facultatea nu este obligatorie si o platesti