| AmazingONEx a întrebat:

Diferența dintre metaforă și epitet?
(Pe larg)

Răspuns Câştigător
| ℓαυяα a răspuns:

Metafora este figura de stil, prin intermediul căreia se trece de la semnificaţia obişnuită a unui cuvânt sau o expresie la o altă semnificaţie; metafora apare ca o comparaţie sub înţeleasă. Exemple:
cuibar rotind de ape - vârtej de apă
înotam prin râul galben - lan de grâu
cureluşă verde se pierde prin iarbă - şopârla

Epitetul metaforic se realizează atunci când un atribut determină un substantiv cu care în mod obişnuit nu poate intra în relaţie; în acest caz atributul capătă sens figurat, iar epitetul implică şi el o comparaţie sub înţeleasă. Exemple:
par de aur
codri de aramă
pădure de argint

2 răspunsuri:
| Mazzenine a răspuns:

Metafora = o comparatie subinteleasa;
Epitet = Un grup de cuvinte,, cer albastru",,, mare sarata",,, pasari superbe"

| Magda20 a răspuns:

Epitet - un cuvânt urmat de un adjectiv ( fata frumoasă, copil mare)
Metafora - tot un fel de epitet, dar puțin mai exagerat