| CyberDune28 a întrebat:

Din care bani au construit oamenii din Al doilea Razboi Mondial casele distrus? Banii lor sau banii statului? Au fost ajutati de stat?

Răspuns Câştigător
| Fabioluigi a răspuns:

S. U. A a ajutat vestul europei deci devcătre stat și probabil de donatori iar Estul europei (unde e și românia ne-am lins toți rănile deoarece toți eram săraci și am exportat fructe, legume, metale prețioase pentru venit

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Guvernele au oferit bani si/sau materiale de constructii, oamenii erau saraci in vremurile alea. In UK au adus jamaicani sa refaca tara. Casele vechi inca rezista acum (Germania a fost penalizata aspru, a platit daunele produse cu bani si resurse naturale la toti cei afectati)

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce ne intereseaza asemenea vechituri, crezi ca te mai ajuta acum sa stii? Citeste istoria nu sta degeaba sa astepti ca altii sa ti raspunda, fă cercetari, oricum statul român nu te va ajuta sa ti construiesti nimic ca nu sunt bani.

| gabicoo a răspuns:

Prin munca lor!

| VoidEternal a răspuns:

Cristi, era un băiat cu o vorbă.

"Poporul care nu-și cunoaște istoria e condamnat sa-l repete."

Nu știu dacă ai auzit de el, prietenii îi spuneau Nicu. Nicu Iorga. Ce-i drept a ajuns rău saracu', împușcat într-un beci, dar până atunci a jucat pe la Junimea, pardon Juventus, a dat niste goluri din foarfeca cu spatele, a fost de câteva ori ministru și prim ministru, pardon arbitru și era în general un băiat de comitet.

El avea impresia că are rost să știi asemenea "vechituri".

| gabicoo a răspuns (pentru VoidEternal):

A fost ucis la marginea pădurii Strejnic, judeţul Prahova.

| Brizbriz a răspuns:

Bani americani... RILI
americanii au venit cu ajutoare, inclusiv in bani, dar nu numai
iar asta a fost cam in tot vestul europei

| gabicoo a răspuns (pentru Brizbriz):

Autoritățile comuniste din România și celelalte țări din estul Europei nu au acceptat Planul Marshall! Nu a venit nimeni cu ajutoare! În plus rușii ne-au jupuit de vii prin plata reparatiilor de război!

| Brizbriz a răspuns (pentru gabicoo):

Dap, asa e, insa Romania nu a fost cine stie ce bombardata
iar rusii ne-au furat si aurul
totusi am scris "vestul europei"

Răspuns utilizator avertizat
| UnOmAnonim a răspuns:

În vest, cu banii americani, în est... Fiecare pentru el!