| Lovelypeaches100 a întrebat:

Din ce a facut Transilvania parte mai mult? Ungaria sau Romania? Am inteles ca intai a facut parte din Romania dupa Ungaria si acum din nou Romania? (nu stiu, nu am fost atent la istorie, dar acum doresc sa stiu). Nu am chef de comentarii impotriva unui grup de oameni, va rog dati-mi un raspuns scurt si clar. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

Nu a facut parte din Romania inainte de 1918.
De ce?
Pai la 1600 nu exista Romania.Au fost 3 tari unite pentru scurt timp.
Inainte nu fusese decat o zona locuita de romani.A fost propria tara.
Ungaria a stapanit teritoriul mai mult timp decat Romania, dar intrebarea mai corecta era: A fost Transilvania mai mult libera sau mai mult ocupata de unguri?
Caz in care putem spune ca a fost mai mult libera.
Oricum, nu prea conteaza.
E o bucata de pamant. Oamenii care locuiesc acolo sunt importanti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RKBlue):

Transilvania in forma de azi a fost intemeiata de Maghiari, Construita de Sasi iar in final populata in mare parte de Romani.
Populatia etnica Pre-maghiara fiind format de avari si slavi ai caror denumiri de localitati si rauri a ramas in folosinta pana in ziua de azi
Controlul politic/militar fiind detinut de Ungaria pana in secolul 16, urmat de tripla alianta locala Maghiari-Sasi-Secui pana in secolul 18 cand a intrat sub controlul Austriei, pana in secolul 19 cand s-a intemeiat Austro-Ungaria, Iar din Secolul 20 parte a Romaniei
Controlul Pre-Maghiar fiind detinut de Bulgari., iar inainte de ei Avari.

3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

România, Ungaria, Bulgaria, Ucraina, Fosta Yugoslavia, Albania, au făcut parte din ceea ce este numit teritoriul geto-tracic cu diverse seminții, inclusiv poporul dac.
Ungurii, ca și țiganii, sunt din Asia de Est. Ungurii fac parte din neamurile invadatoare, jefuitoare, după ce Imperiul Roman s-a destrămat și nu a mai exil armată care să protest granițele Imperiului Roman. Sunt hunii, tătarii ș.a. Există un site Historia pe Facebook unde puteți afla detalii.
Ungurii s-au stabilit în câmpia Panonică.
Primul lor lider a fost un român din Transilvania.
Iar, cererile de teritoriu au apărut după ce au fost asimilați în imperiu austriac.

| sierra1 a răspuns:

"Din ce a facut Transilvania parte mai mult? un raspuns scurt si clar"

tema prea complexă, nu se poate scurt, vezi aici:

https://ro.wikipedia.org/wiki/Transilvania