| madalnandreei0 a întrebat:

Din ce dau diferentele alea la Latina in clasa a IX-a va rog. Vreau sa ma mut in semestrul 2 de la un liceu tehnologic la unul teoretic pe filologie. Facem urmatoarele materii: Romana, Matematica, Fizica, Chimie, Biologie, Franceza, Engleza, Istorie, Geografie, Religie, Educatie fizica, T.I.C., M1(Ecologie ), M2(Investigarea speciilor), M3(Fenomene de risc ), M4 (Hazarde naturale), mai dau din altceva?

1 răspuns:
| thebestsinger a răspuns:

Hey...in clasa a9a procedura de transfer este putin mai diferita decat de obicei. Daca vrei sa te transferi in semestrul 2, nu vei da diferente, ci se va tine cont de media ta de admitere(20%media generala 5-8, 80% media en vii). Asta inseamna ca in a9a ai dreptul sa schimbi profilul doar daca in repartizarea computerizata ai fi putut fi admis la acel profil, mai exact trebuia sa ai media mai mare sau egala cu a ultimului din clasa in care soliciti transferul(la faza fu media ultimului versus media ta mai exista cateva situatii dar nu are rost sa vorbim despre ele, deoarece ai trecut de acea etapa). Așadar, transferul pe care ai vrea sa l faci in semestrul urmator nu supune diferente. Dar daca tu ai avut spre exemplu 8.52 si ultima media de la acel profil de filo a fost 8.53, deja nu mai intri. Oricum, situatia e aceeasi pentru toti bobocii...deci cele 2 locuri libere din clasa in cate vrei sa te transferi, vor ramane probabil neocupate pana in a10a, cand vei avea ineaparat nevoie de o medie mai mare decat ultimul din clasa de filo in care vrei, pentru ca altfel nu ai dreptul sa dai examenele de diferente, iar daca suntdti 5 pe doua locuri, normal ca vor intra doar primii 2. La latina normal ar trebui sa iei meditatii inainte de diferente, dar totusi sa incepi de pe acum sa te uiti peste programa pe site ul ministerului si sa inveti de pe net cate ceva.
Sper ca te am ajutat...si succes la diferente cand o sa vina vremea sa le dai!