| Cristina8145 a întrebat:

Din ce hidrocarbura cu formula C14H18 se obtine acid ftalic si un alcool?

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Poti sa fii putin mai explicita? Este vorba despre o singura reactie sau despre un sir de transformari? Este vorba de oxidare sau despre ce?

Daca vei calcula NE(nesaturarea echivalenta) pentru C14H18 gasesti valoarea [(2*14 + 2) - 18]/2 = 12/2 = 6, care este caracteristica pentru compusi cu structura aromatica mononucleara. Asta inseamna un singur nucleu benzenic.
Daca ai mai avea ceva detalii...