| MarcAnthony a întrebat:

Din ce motiv credeti ca a pierdut Marc Antoniu batalia de la Actium? Lasand la o parte faptul ca Octavian (care nu a condus pana atunci nicio lupta in viata lui) a avut o strategie mai buna.

Răspuns Câştigător
| pepe a răspuns:

Marcus Antonius a pierdut bătălia de la Actium pentru că a fost mai preocupat de soarta corabiei care transporta cuferele cu fondurile de război şi a corabiei Cleopatrei.

5 răspunsuri:
| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Marc antoniu a pierdut batalia pentru ca a gresit avand o proasta strategia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum

| Lili_9060 a răspuns:

Cum:-(

| malasorte a răspuns:

Simplu -strategia proasta
trebuie sa lase flota pe mare goala, avea putini vaslasi
era cu moralul jos marcus antonius
octavian pe pamant putea sa aiba 100 de generali tot fortele lui marcus antonius castiga
si a fost si cleopatra

| malasorte a răspuns:

Simplu avea putini vaslasi
pozitia navelor lui era proasta, el cu centru a inaintat prea mult
daca lasa flota goala si se bage pe pamant la lupsta castiga
si ultimul rand cleopatra