| Ioanna2012 a întrebat:

Din ce sunt facute PET-urile (sticle din plastic)?

7 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Din polietilena.

assiris
| assiris a răspuns:

Substanta din care sunt facute se numeste Polyethylene terephthalate (PolyEthylene Terephthalate)
Si pentru ca a venit vorba de aceste PET-uri, citeva sfaturi pentru reducerea poluarii:
# Cumpăraţi băuturi în butelii PET mari.
# Evitaţi produsele supraambalate (caserole, plase etc.)
# Achiziţionaţi recipiente care pot fi refolosite/reumplute şi reciclate
#
Mergeţi la cumpărături cu o plasă mare şi rezistentă de acasă pentru a nu lua unele mici de la magazin.
* Umpleţi şi reumpleţi sticlele de plastic cu băuturile preferate în loc să cumpăraţi altele (pentru care plătiţi noul recipient)
* Sticlele PET pot fi tăiate, decorate şi folosite ca ghivece sau vaze
* Puteţi folosi sticlele PET ca obiecte ornamentale, bineînţeles după ce au trecut prin mâini iscusite.
* Puteti crea propria sticlă cu nisip colorat amestecând mai multe nuanţe de cretă colorată cu nisip fin pe care mai apoi îl turnaţi în sticlă şi modelându-l folosind un beţişor. Economisiţi ceva bani, aveţi satisfacţia că aţi creat ceva inedit şi puteţi face un cadou cuiva drag.
Pentru o reciclare eficienta procedati astfel:
# Îndepărtaţi capacul/dopul şi eticheta
# Clătiţi puţin dacă este cazul
# Pentru a ocupa cât mai puţin spaţiu, presaţi sticla cu piciorul.
# Depozitaţi în containerul special destinat PET-ului sau plasticului.
Nu uitati, cele mai intilnite materiale plutind pe marile si oceanele lumii sunt PET-urile si pungile din plastic.

| gabrielutzu a răspuns:

Din polietilena.

| Xulescu_6752 a răspuns:

Mai pe scurt, plastic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din plastic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din plastic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu. Este o intrebare grea.