| anonim_4396 a întrebat:

Din punct de vedere legal poți profesa ca arhitect, deși tu ai o alta profesie gen medic sau asistent medical sau altceva?

11 răspunsuri:
| NotNamed a răspuns:

Daca nu ai licenta sau atestat, in niciun caz.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu ai diploma care iti da dreptul sa profesezi ca arhitect cum sa profesezi? Vrei sa faci ca ala care era zidar de meserie si punea silicoane?
Clar este ilegal.

| gabicoo a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba poate! Să fie ministru!
winking
Vezi cazul lui Voiculescu de la Sănătate!
laughing

| anonim_4396 explică (pentru gabicoo):

Corect!

| Gusticel a răspuns:

Nu

| Gusticel a răspuns:

Cum profesezi ca arhitect fara sa stii arhitectura?

| Gusticel a răspuns:

"Diploma" de Sims4 nu se pune, indiferent cate case faci tu pe acolo

| Gusticel a răspuns:

Iti trebuie facultate terminata

| Gusticel a răspuns:

De arhitect

| NotNamed a răspuns (pentru Gusticel):

Sau macar liceul. Eu sunt la liceu pe profil desen tehnic (proiectant construcții) si pot sa mă angajez dupa ce termin la vara clasa a 12-a.

| Ionut123987 a răspuns:

La arhitectură sunt 6 ani grei de facultate, și dacă n-ai fost la liceu pe Profilul de arhitectura e și mai greu.
Deci arhitectura este o,, arta'' foarte complexa și trebuie sa ști ce faci. Fără studii e ca și cum te-ai face chirurg imediat după ce termini clasa a 12-a la filologie.
Sunt pe a 9-a la profilul arhitectura, și crede-mă ca daca faci o linie cu 2° mai înclinată decât trebuie ți se duce tot planul și se mai și observa foarte tare. Sau dacă nu duci toate liniile la punctele de fuga, la fel nu îți iese bine.
Sunt niște lucruri de baza chiar importante, pe care nu le învață nimeni în generala sau la liceu cu profil normal. Deci mai pe scurt. Nu e greu de învățat, mai ales dacă îți place. Dar e foarte mult și complex. E complicat sa ajungi arhitect. Și e și destul de scump sa începi. Adică materialele nu sunt foarte ieftine.