| Noturbusiness a întrebat:

Din punct de vedere legal poți profesa și ca arhitect, și ca medic DACĂ SA ZICEM CA AI TERMINA AMBELE FACULTĂȚI?

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

A fost un medic care voia sa lucreze ca avocat si nu ii era permis (nu avea voie ambele profesii simultan). El a dat statul in judecata la CEDO si a castigat.

| gabicoo a răspuns:

Nu știu!
Dar cred că poți fi ministrul sănătății! Vezi cazul Voiculescu!
winking

| WhiteLife a răspuns:

Art. 383

http://www.cnas.ro/page/legea-nr-95-exercitarea-profesiei-de-medic.html

Pe același model poți cauta și despre arhitecți, dar nu cred că este incompatibilitate din punct de vedere legat.

| NotNamed a răspuns:

Daca te incadrezi in program, da. Dar slabe sanse. In ambele domenii ai nevoie de mult timp de lucru. Nu știu cum e cu medicina dar in arhitectura sunt norme si reguli stricte peste tot. Un proiect plasat trebuie terminat in maxim 2 saptamani. In acest timp trebuie sa finalizezi partea scrisa si partea desenata. E mult de munca. N.ai timp de alt job.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru NotNamed):

Lucru mult, dar si studiu pentru a cunoaste noutatile, legislatia etc.

| NotNamed a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Exact. Norocul meu ca am dezvoltat un hobby pentru IT pe sectorul programare urmand sa ma apuc de invatat ca altfel era nenorocire cu toate definitiile, normele si regulile in proiectare. De facultate nici nu mai zic, ala e iadul pe pamant.