| tonyc7 a întrebat:

Dintre Elvetia si Brazilia, care credeti ca are importanta si influenta globala mai mare?

9 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Sunt curios cum ai ajuns la "perechea" asta de țări...
Ai căutat cele mai diferite două țări din lume?

| tonyc7 explică (pentru johnnny123):

Nu conteaza... Stii sau nu raspunsul?

| johnnny123 a răspuns (pentru tonyc7):

"Stii sau nu raspunsul?"

De parcă ai întrebat "La cât deschide la frizerie? Știi sau nu răspunsul?"

Chiar crezi că există un răspuns de două propoziții care să acopere complet o chestiune atât de complexă? Cum măsori "influența" și "importanța" unei țări?

Brazilia deține 60% din pădurea amazoniană. Dacă o distruge, ar fi un dezastru ecologic mondial. Elveția este unul dintre pilonii finanțelor mondiale. Dacă ar dispărea, ar fi un cataclism economic.

Și astea sunt doar două dintre miile de criterii pe care le-ai putea analiza atunci când discuți despre "importanța" unei țări.

Este un subiect care necesită mii de pagini, nu o întrebare pe TPU. Și cu siguranță necesită o profunzime mai mare decât cea de care dispui tu.

| tonyc7 explică (pentru johnnny123):

De acord cu tine, dar trebuie sa alegi una pe care sa o consideri ca fiind mai importanta si mai influenta decat cealalta pe plan mondial!

| johnnny123 a răspuns (pentru tonyc7):

Eu nu *trebuie* să aleg nimic. Este problema ta, alege tu.
Eu doar ți-am explicat că răspunsul nu este atât de simplu cum ți-ai dori tu.

| tonyc7 explică (pentru johnnny123):

Atunci inseamna ca nu stii. Nici o problema, o sa gasesc pe cineva care va sti.

| johnnny123 a răspuns (pentru tonyc7):

Tu nu ai înțeles nimic din ce ți-am spus, nu-i așa?
E ok, succes!

| Brizbriz a răspuns:

In ce sens globala?
militar, Brazilia
economic, Brazilia
politic, Elvetia (in balarii, Davos e acolo)
bancar, EVIDENT Elvetia
samd

| KIausIohannis a răspuns:

Elvetia clar.
Banci, ceasuri, ciocolata etc