| Dany21Andrei a întrebat:

Dioxidul de carbon (CO2) este o substanta organica sau anorganica?
FUNDAAA

12 răspunsuri:
| alex15ccc a răspuns:

Anorganica

| HerculePoirot a răspuns (pentru alex15ccc):

Mai treci pe la scoala inainte de a-ti da cu parerea aiurea.

| alex15ccc a răspuns (pentru HerculePoirot):

Ai dreptate doar pe jumatate, toti compusii organici au carbon in structura lor, insa nu orice substanta care contine carbon este organica, de exemplu un diamant este carbon pur si este o substanta anorganica.

daca taceai, filozof ramaneai...

| HerculePoirot a răspuns (pentru alex15ccc):

Daca citeai ce am scris mai sus ai fi realizat ca am mentionat faptul ca diamantul si grafitul sunt niste alotropi ai carbonului si nu se incadreaza in categoria substantelor organice.Am facut referire la toate substantele care au in compozitia lor carbon in combinatie cu alte elemente...

| HerculePoirot a răspuns:

Sa tii minte, orice compus chimic care contine in molecula lui atomi de carbon este un compus organic, ca e vorba de CO2, HCO3, CH4(alcani),alchene,alcadiene,aminoacizi,grasimi,glucide,derivatii functionali ai hidrocarburilor etc etc.

| Lostlyric a răspuns (pentru HerculePoirot):

Nu atomi de carbon, ci radicalul organic CH-

| HerculePoirot a răspuns (pentru Lostlyric):

Radicalul CH-(metin) nu e prezent in toate substantele organice.Cel mai bun exemplu dioxidul de carbon sau tiolii, nu contin radicalul hidrocarbonat metin, deci regula ta nu e universal valabila.

| cristi202 a răspuns (pentru HerculePoirot):

Sa inteleg ca si diamantul sau grafitul e substanta organica? happy

| HerculePoirot a răspuns (pentru cristi202):

Ma refeream la toate substantele care contin carbon in combinatie cu alte elemente. Diamantul este carbonul in stare pura, un alotrop al carbonului alaturi de grafit...astia nu se punlaughing

| Lostlyric a răspuns (pentru HerculePoirot):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Compus_organic:
"Un compus organic este un compus chimic a cărui moleculă conține atomi de carbon. [...] Totuși, unii compuși, cum ar fi carbonații, oxizii de carbon, cianurile, dar și carbonul ca element chimic sunt considerați anorganici."

| HerculePoirot a răspuns (pentru Lostlyric):

Mi-ai dat-o pe asta cu wikipedia de m-ai spartlaughing)E cel mai prost site de pe care te poti informa.CO2 poate fi considerat atat organic cat si anorganic pentru ca el sta la baza aproape tuturor compusilot organici si este gasit in organismele vii(omul, plantele folosesc dioxidul de carbon), desi asta nu e cel mai bun criteriu de clasificare intre substantele organice si cele anorganice.Eu am studiat chestiile astea in scoala si nu am dat un simplu search pe wikipedia...Iti zic ce mi-au zis si mie profi de chimie.Deci,CO2 poate fi considerat atat organic cat si anorganic, balanta inclinandu-se mai mult spre organic...

| cristi202 a răspuns (pentru HerculePoirot):

Stiam, de aceea am pus emoticonul cu zimbet la sfarsit. Glumeam.