| AndreiusNeexistentus a întrebat:

Dividendele sunt cheltuielile deductibile sau nedeductibile?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dividendele nu sunt cheltuieli, avand in vedere ca acestea sunt venituri nete, ramase dupa scaderea tuturor cheltuielilor. Mai mult acestea se acorda doar in limita celor stabilite de organul de conducere, dupa folosirea unei parti pentru investitii si dupa plata impozitului pe dividendele de repartizat actionarilor/detinatorilor de parti sociale.