| Seba2013 a întrebat:

Doamna aceasta ne explica toate TIMPURILE verbului a fi (to be) in engleza de la minutul 18:30.
https://youtu.be/NOe-XPzTyBk

Intrebarea este la ce mod? Doar la modul indicativ? Pentru ca mai sunt si MODURILE CONJUNCTIV si cel IMPERATIV. Plus ca mai sunt si modurile nepersonale: infinitivul, gerunziul si participiul.

Stie cineva articole care explica acest verb TO BE si la MODUL CONJUNCTIV si IMPERATIV? Cum este gramática in engleza? Acest verb (to be) este doar la MODUL indicativ?

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Timpurile in engleza nu corespund toate cu modurile pe care le stim de la limba romana.In engleza e putin mai simplificat. In video iti scrie modul in romana pentru verbul a fi si alaturat iti scrie echivalentul in engleza.

Vezi aici, este explicat fiecare timp foarte bine, daca nu ai chef sa urmaresti tot.
https://verbavolant.ro/timpurile-verbelor-in-engleza
Totusi, continua sa vizionezi video-ul, care are o ora intreaga.Nu crezi ca te-ai primit sa pui intrebari de la minutul 18? Plus ca se vede mai incolo la minutul 19 cartea din stanga, care la fel arata un tabel cu mai multe timpuri.

Si nu, verbul to be nu este doar la modul indicativ.

| Seba2013 explică (pentru dullcat):

Verbele au:

-numar: singular, plural.
-persoana: intai, a doua, a treia.

-mod/forma personala: indicativ, conjunctiv, imperativ.
-mod/forma nepersonala: infinitiv, gerunziu, si participiu.

-timp: prezent, trecut, viitor, etc.
-forma: simpla sau compusa.

Fiecare mod (indicativ, conjunctiv, imperativ) contine timpuri (prezent, trecut, viitor, etc.). Hai ca imperativul nu, insa CONJUNCTIVUL contine si el timpurile lui.

Doamna ne vorbeste doar de TIMPURILE de la MODUL INDICATIV.

Intrebarea este daca acest verb (to be) are TIMPURI si la MODUL CONJUNCTIV? Sau daca acest verb (to be) apare si la modurile nepersonale: infinitivul, gerunziu, si participiu?

Atentie: Nu vorbesc de TIMPURILE (trecut, viitor, prezent, etc.) de la MODUL(maniera) INDICATIVA. Pentru ca doamna la acest MOD(indicativ) ne explica toate TIMPURILE(prezent, trecut, viitor, etc.) la perfectiune.

Vreau sa stiu daca acest verb (to be) exista si la MODUL CONJUNCTIV. Pentru ca daca da, si acest MOD are TIMPURILE LUI. Iar conjugarea se face diferit.

Nu te mai chinui ca o sa caut eu. Insa mi se pare rar ca nu apare si la MODUL CONJUNCTIV insa stiu ca engleza are alte reguli. Insa aceste alte reguli inseamna ca nu apare si la MODUL CONJUNCTIV? Asta era intrebarea. Insa stai linistit ca o sa caut eu. Pana acum mi-am scos vreo 4 titluri, vreau sa mi-o scot(sa invat sa vorbesc) si pe asta de engleza.

| dullcat a răspuns (pentru Seba2013):

Scuze, din intrebarea ta initiala am inteles altfel. Pe scurt, in functie de context, modul conjunctiv de la noi este echivalat in engleza de infinitiv sau prezent.
Infinitiv
To be= a fi
I don't want to be rude.=Nu vreau sa fiu( a fi ) nepoliticos.
Don't be rude, please! = Nu fi nepoliticos, te rog!
Conjunctiv
to be
I would like to be more calm in emergency situations. =Mi-ar placea sa fiu mai calm in situatii de urgenta.
Pentru gerunziu este being-> Being so busy lately, I had no time to call you.=Fiind atat de ocupat in ultima vreme, n-am reusit sa te sun.
Imperativ : be-> Don't be sad, I will make some icecream!=Nu fi trist, iti voi face niste inghetata!
etc etc
Dar cred ca ai gasit oricum explicatiile pana acum. Succes.

| Seba2013 explică (pentru dullcat):

Ok, atunci am incheiat tema.

(To be) asta la englezi este doar la MODUL indicativ cu toate TIMPURILE LUI.

La MODUL CONJUNCTIV are doar un tim: prezent. Nu mai are asa ca la MODUL INDICATIV si timpul viitor, trecut, etc., are doar prezent.

Iar forma nepersonala de la TO BE se gaseste si INFINITIV, GERUNZIU sau PARTICIPIU. Doar atat, ca sa imi fac o idee. Acuma doar trebuie sa exersez PRONUMELE in engleza si acest verb ca sa ma consolidez.

| dullcat a răspuns (pentru Seba2013):

Grozav, spor mai departe!