Doamna mea diriginta mi-a spus sa fac un tabel cu toti copiii care aduc cărțile si sa le pun un x daca le-au adus pe toate si tot nu am inteles cum sa-l fac si ce sa pun in cazul in care le lipsește o carte. Ma puteti ajuta cu o poza va rog?

5 răspunsuri:
| BurteaSebastian a răspuns:

Poti scrie vertical numele lor si pui x in dreptul lor
Si daca lipseste poti pune de exempul sa ziceam ca sunt 20 carti si lipseste una pui 19/20

| Sn4k3 a răspuns:

Scrii numele lor pe o foaie si in dreptul lor scrii ce carti le lipsesc, daca nu lipseste niciuna, pui x.

Bula
| Bula a răspuns:

Vaaaaiiii!
Asemenea tabela faceam deja in clasa a 3-a!
Faci o tabela cu 2 coloane.
In prima coloana scrii numele tuturor elevilor.
In a 2-a coloana scrii X daca si-a adus toate cartile SAU scrii cartile lipsa daca nu le-a adus pe toate.
E extrem de complicat! tongue

| LaraClarice a răspuns:

Https://www.google.com/......ps?/search

Uite, cum este tabelul de aici.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Faci un tabel si pe verticala (in coloana 2 pentru ca in coloana 1 scrii Nr. Crt.) scrii numele si prenumele colegilor. In coloanele 3 si mai departe (depinde cate carti trebuie sa aduca, scrii denumirea manualului. apoi in drepul fiecarui copil pui x sau 0. X daca a adus cartea si 0 daca nu. La final poti sa pui rubrica "Observatii".