| galileea a întrebat:

Dragilor,
Cum imi pot gasi creativitatea si inspiratia in scris? Ma pricep, nu doar ca zic eu ci mi-au confirmat-o si profesorii de la scoala, doar ca acum am o perioada mai proasta. Urmeaza un concurs si am nevoie sa fiu concentrata si plina de idei, dar mi-e frica, din cauza acestei perioade proaste s-ar putea sa nu am un randament bun. Cum, ce sa fac?

2 răspunsuri:
| iamprettybored a răspuns:

Recreează-te, limpezește-ți mintea înainte să te apuci de scris. Ieși afară la aer curat, fa puțină mișcare, bea niște ceai, pune-ți muzică relaxantă (recomand muzica clasică) și apucă-te. Nu aștepta să vină "momentul de inspirație". Inspirația vine, adesea, scriind. Dacă nu poți scrie direct, fă-ți măcar idei. Scrie orice îți vine în minte la început.
Stai departe de distracții (pune telefonul pe silent, mergi la o cafenea sau bibliotecă dacă ai nevoie de liniște). Dacă mintea ta e blank, ia pur și simplu ceva ce te-a inspirat sau care ți se pare interesant și începe de acolo. Poate fi orice: un citat, ceva ce a zis o prietenă, versurile unei melodii, felul în care te-a impresionat răsăritul de pe malul mării astă vară.

Multă baftă!

| akuna a răspuns:

Creativitatea înseamnă încredere în tine și spontaneitate. Relaxează-te! Ai încredere că o să faci față! Succes!