| Otaku007 a întrebat:

Dupa absolvirea liceului m-am gandit sa fac o facultate de psihologie, apoi una de fizica. Unde ar fi mai bine sa ma duc, la stiintele naturii sau la stiinte sociale?

7 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Sociale.
La admitere la facultate se da examen din materia clasei a 10a.

Naturii.
Faci fizica și matematica în toți cei 4 ani de liceu, spre deosebire de uman.

Mate-info.
Cele de la st. naturii mai avansat.

| Nilsson a răspuns:

Trebuie sa te hotarasti mai intai ce vrei sa faci in viata apoi sa te gandesti la niste potentiale meserii.
Fizica si psihologia sunt doua stiinte care nu au nimic in comun, una dintre ele va trebui sa ajunga doar un hobby.

| christine99 a răspuns:

Du-te la fizica, sau la inginerie electrică că e mai practic. O să fii tratat bine și o să ai un loc de muncă pe domeniul tău, spre deosebire de psihologie unde dacă nu ai bani să menții un cabinet, ajungi să te milogești prin privat. Fizica e apreciată și e o știință exactă, pe când psihologia nu este, nu are niște teorii clare, sunt doar niște păreri, păreri, păreri.

| CosminAka123 a răspuns:

Vrei sa faci doua facultati? Eu iti recomand sa te axezi pe ceea ce iti place, spre exemplu, eu am facut un semestru de psihologie si apoi am renuntat caci mi-am dat seama ca nu-i de mine si nu ma reprezinta. Parerea mea este ca pierzi timp mult facand doua facultati, incearca sa faci ce-ti spune inima. Daca doresti mai multe informatii despre psihologie te pot ajuta happy

| Otaku007 explică (pentru CosminAka123):

Tocmai asta ar fi problema, ca ambele imi plac in aceeasi masura de mult. Pe cat de mult imi place psihologia pe atat de mult imi place fizica, si invers.

| CosminAka123 a răspuns (pentru Otaku007):

Pai gandeste-te la viitorul tau, ce poti face dupa ce termini facultatea de psihologie si apoi ce poti face dupa ce termini facultatea de fizica, compara, vezi unde ai mai multe posibilitati.

| ChekifeAlex a răspuns:

Eu te sfătuiesc să te duci la științele naturii datorita faptului că faci fizică multa și biologie multa care te vor ajuta pentru facultățile la care vei da.