| Minnie2001 a întrebat:

Dupa admiterea la liceu (acum 2 ani) a trebuit sa ma mut in Germania, unde m-au pus intr-un curs de Germana timp de un an, deoarece nu stiam limba, si anul asta am fost intr-o clasa pentru straini unde am facut materia pentru clasa a 9a de aici (am avut doar 3 materii: germana, mate si engleza). As vrea sa ma intorc in tara dar nu stiu cum se procedeaza. Normal ar fi trebuit sa fiu in clasa a 11a la anul. Cam in ce clasa as intra? Exista posibilitatea de a da un test/examen sa vada la ce nivel sunt ca sa nu trebuiasca sa repet vreo clasa?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa soliciti echivalarea studiilor, prezentand un dosar la Inspectoratul Scolar Judetean din judetul tau si acesta iti va spune in ce clasa poti intra.
In mod sigur nu va fi cl. a XI-a, cel putin din 2 motive: nu ai facut 2 clase de liceu in Germania ci doar o clasa pregatitoare pentru invatarea limbii germane si apoi doar cl. a IX-a si din cauza putinelor materii facute in cl. a IX-a.
Nu sunt sigur dar banuiesc ca vei putea intra doar in cl. a IX-a. In cel mai fericit caz vei putea intra in cl. a X-a dar numai cu sustinerea unor examene de diferente la materiile pe care nu le-ai facut in Germania in cl. a IX-a.