| Virk a întrebat:

Dupa ce termin clasa a 11-a de profesionala pot sa ma transfer la liceu cu profil de Filologie sa continui studiile fara Examenul de Capacitate din clasa a 8-a?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Iti poti continua studiile chiar daca nu ai sustinut examenul de capacitate! Dupa promovarea examenului de certificare a calificarii profesionale, te poti inscrie la orice liceu vei dori. Este de preferat sa alegi un liceu din filiera tehnologica cu un profil si o specializare cat de cat apropiata de calificarea pe care o vei obtine in scoala profesionala( iti va fi mult mai usor sa finalizezi studiile liceale decat daca ai alege un liceu din filiera teoretica, profil umanistic si specializarea filologie!).
Citeste si alte detalii in link:http://www.isjolt.ro/......3-ani1.pdf

| Virk explică (pentru alessia5158):

Ok am inteles, dar daca vreau sa dau de exemplu la Filologie nu va trebuii sa dau niciun test/examen? Intru direct?

| alessia5158 a răspuns (pentru Virk):

De inscris, te poti inscrie direct, dar NUMAI in clasa a XI-a din invatamantul liceal. Dupa inscriere pot sa fie sau pot sa nu fie examene de diferenta --- depinde de reglementarile specifice stabilite de Ministerul Educatiei, aflate in vigoare in acel an scolar.

| Virk explică (pentru alessia5158):

Deci dupa ce termin clasa a 11 la profesionala, ma transfer/continui studiile in a 11-a la liceu si pot sau nu fii diferente la intrare. Mai ajutat foarte mult! Multumesc!

| alessia5158 a răspuns (pentru Virk):

Cu placere!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu ai cum!