| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

E adevarat ca IQ-ul scade o data cu inaintarea in varsta?

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

E mai complexa situatia si raspunsul este si da si nu.

Una din taxonomiile inteligentei este impartilrea ei in inteligenta fluida si inteligenta cristalizata.

Inteligenta fluida este cea care rezolva probleme se adapteaza la situatii si vine cu o solutie noua/originala la problema pe care o ai.

Inteligenta cristalizata este amintirea modului in care nenumarate situatii au fost rezolvate in trecut si aplicarea acelorasi strategii.

Inteligenta este legata si de tineretea si flexibilitatea creierului deci inteligenta fluida este mai mare in randul tinerilor iar cea cristalizata este mai mare in randul celor mai in varsta.

Motivul pentru care nu devenim neaparat mai prost cu varsta este ca avem inteligenta fluida la varste tinere si pe cea cristalizata dupa ce mai imbatranim. Practic ele fluctueaza invers, cand cea cfluida e maire cea cristalizaata e mica si cand imbatranim cea cristalizata devine mare si cea fluida mica.

| Celcestietot a răspuns:

Nu chiar. Depinde de persoana, mediu inconjurator, educatie etc.

| Yuoia a răspuns:

Nu.
Poate doar puterea de concentrare. Dar IQ-ul creste odata cu acumularea de cunostinte.

| PinkHD3 a răspuns:

Acum depinde, ca altora nu cred ca are ce sa le scada dar totul e posibil laughing

| DevaPathPain a răspuns:

Ma indoiesc, eu n-am auzit de asa ceva. Daca ne gandim la personalitati precum Neagu Djuvara, care si la 100 de ani erau lucide, cred ca si daca ar fi adevarat, tot nu ar fi ceva semnificativ.