| SERIALS a întrebat:

E bine sa investesti banii in studii?
Ma aflu in Italia de ceva timp, lucrez si as vrea ca cu banii adunati sa urmez un program de masterat aici. Credeti ca e bine sa investesc banii primiti in studii, ca sa obtin o diploma de masterat italiana si astfel voi avea mai multe oportunitati aici, voi cunoaste lume, imi voi imbogati vocabularul.

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Felicitări, iată in sfârșit o întebare ințeleaptă, sper ca si decizia să fie la fel. DA DA DA de trei ori, merită, nu te lua după semidocții ce-ți spun că "nu merită"

Succes

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu merita sa faci un master in strainatate, deoarece nu-ti asigura jobul la sfarsit de masterat, dar scolarizarea te costa de vreo 10 ori mai mult, decat daca ai face-o in tara.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da cu un program de studii supervizat și profesionist îți
dobândești o competență suplimentară cu care ai șanse mai mari pe piața muncii. Orice studiu crează noi conexiuni nervoase și induce generare de noi neuroni, întinerești.

| relian a răspuns:

Este bine sa faci o scoala acolo, dar nu si masterat, asta deja e asa ceva apa de ploaie.Sa faci o facultate la aia da e ceva,adica ai putea lucra acolo,esti vazuta altfel decat daca vii cu ceva scoala din RO,sa te angajezi la ei,nu prea te baga nimeni in seama.

Dar sa bagi bani in ce spui tu,parerea mea este ca sunt bani irisiti aiurea,mai bine baga banii aia in terenuri,cauta si cumpara un teren indiferent unde,terenurile nu se devalorizeaza niciodata.
Nu cred cu masterul facut acolo ai oportunitati.Cel mai indiciat este sa intrebi,sa cauti sa vezi daca avand facultate in RO si master acolo ar fi cineva interesat sa te angajeze. Dupa stii ce sa faci.

Deci nu te lua dupa deastia care spun ca merita laughing aia doara bat din gura,e suor sa spui da,fara sa ai habar cei pe afara.
Cauta si vezi,intreaba daca te angajeaza careva,dar sigur nu prea vad pe cineva pe acolo interesati de amsterul tau.
Meseria ca meserie este cea din facultate, masterul este asa ceva un fel de dus, de apa de ploaie ca sa mai faca aia ceva bani laughing sa fim seriosi, master pfff e nimic, dar faci cum crezi.

| SERIALS explică (pentru relian):

Mie imi place sa studiez si cred ca 3 ani de licenta e prea putin, as invata inca 5 daca ar trebui happy

| relian a răspuns (pentru SERIALS):

Masteratu ala este timp pierdut, apa de ploaie.Iti place sa studiezi zici tu? Masteratu ala nu prea are mai nimic in plus fata de facultate, deci nu prea vad ce sa mai studiezi, eventual sa cercetezi, aia da, dar cine cerceteza si cu ce?
De studiat iti poti lua carti si sa studiezi si moca fara sa dai bani, asta daca tot spui ca iti place sa studiezi.Gasesti carti in ziua de azi de care vrei, reviste cu notuati care apar, etc.Banui ca masteratul ala pe aia se bazeaza pe ce noutati apar, doar ca ti le prezinta un profesor sa zicem, pentru care tu trebuie sa platesti.
Apoi tu vorbeai de opurtunitati, asa ceva se gaseste f rar in UE, ma refer tu ca strain in alta tara.Doar daca esti stiu si eu cumva foarte bun in domeniu,sa aiba careva nevoie de tine, asa ar mai merge dar nici asa, ca daca esti bun te iau aia si fara masterat laughing

Daca vrei sa ramai in Italia atunci fa o facultate acolo de la inceput, apoi o sa gasesti joburi.
Deci tu nici macar nu esti in Milano laughing urmeaza, vise, am inteles.Si te va tine cine anume? Cu part time job tu crezi ca te poti tine? Dar e ok poti incerca doara sunt banii tai, eu am spus ca e mai bine sa te informezi mai intai acolo nu pe TPU, te info acolo cum sta treaba, ce si cum angajeaza aia, dupa te apuci de ceva.

| christine99 a răspuns:

Daca vrei sa ramai in Italia toata viata, cu siguranta merita. Orienteaza-te dupa preturi, tine minte ca masteratul poti sa-l faci la orice varsta deci nu e neaparat nevoie sa tai din cheltuielile importante.

| SERIALS explică (pentru christine99):

Din cate am inteles la ei taxa de studii se calculeaza dupa bugetul familiei, e si mai bine asa. Daca dispui de putine surse poti achita o suma mica, eu cred ca merita sa continui studiile si in timpul studiilor as putea lucra part-time undeva. Ma tenteaza Milano... Milano, asteapta-ma big grin