| AvalohAlyn a întrebat:

E cineva cu liceu dar fara bac? Cum va descurcati?

38 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu am bacul, dar am o scoala de meserii, si, sa stii ca vorba aceea, "meseria e bratara de aur", nu e spusa pe degeaba. Eu, avand o meserie, sudor, si nu numai mai apoi, am ajuns mai bine ca un coleg al ce se credea mult mai bun intr-a X-a, si a luat bacul intr-o vreme cand era ceva sa ai 12 clase, insa cand peste ani l-am revazut, vindea ziare la un chiosc pe strada. Decide tu cine a ajuns mai bine happy.

| HarukoMariusDaniel a răspuns (pentru cristi202):

Una e sa inveti ceva si sa poti utiliza informatiile mai departe. Degeaba inveti daca esti pampalau. Daca colegul domneavoastra nu a reusit, asta nu inseamna ca tinerii trebuie sa urmeze aceeasi cale ca si dumneavoastra.
Acum sincer... diferenta intre joburile relatate mai sus... of
CUm sa evoluam ca popor daca recomandam tinerilor sa nu mai invete? CUM?

| cristi202 a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Eu nu am zis sa nu invete. Insa poate e mai bine sa invete o meserie decat lucruri care mai tirziu nu le vor folosi niciodata. Si sunt destui cei care au luat bacul, insa la ora actuala Romania duce lipsa de meseriasi in foarte multe domenii de activitate.

| BlackRose03 a răspuns (pentru cristi202):

Nici unul dintre voi n-a ajuns bine...

| T0T a răspuns:

Dacă ai liceul fără bac, degeaba îl ai.

| HarukoMariusDaniel a răspuns (pentru T0T):

Lelouch master big grin ne intalnim din nou laughing

| Holiday a răspuns:

Deci cum ti-a zis si koko966, daca vrei sa fii sofer pe camion toata viata, se poate si fara BAC. Daca vrei sa fii ala care vine cu Maercedesul la birou si ii ia la maciuci pe soferii de camion, pe un salariu de 3-4 ori mai mare iti trebuie BAC si eventual o facultate.
Cam despre asta vorbim, in termeni generali.
Bineinteles, exista si exceptii, dar sunt relativ rare.

| c0pil1n a răspuns (pentru Holiday):

Cati ajung la birou cu bacul luat?big grin
Spune te rog!
Eu cred ca 1 din 100 de oameni care au bacul ajung ceva in viata asta.
In plus poti sa ai bacul ca in Romania ajungi cineva doar daca ai cunostinte!
Ma rog succes celor cu bac vreau sa vad ce sefi o sa ajungeti voi big grin

| HarukoMariusDaniel a răspuns (pentru c0pil1n):

Pai nu tine doar de Bac! Tine si de ambitie! Degeaba ai bac daca esti " placat". Asa pot spune si de facultate...
Totul tine de motivatie si obiceiuri. O persoana care invata, citeste, studiaza...are sanse mai mari sa ajunga ceva decat o persoana care nu face nimic.

| Ririru a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Crezi ca un om fara bac nu poate invata lucruri pe care le inveti tu, cu bac? Si daca ai bacul fara facultate, cu siguranta n-o sa ajugi un sef. Nici cu aia nu ajungi. Am o colega care lucreaza unde lucrez eu de 7 ani de zile, are facultate si master, si altele cu mai putina scoala ca ea au fost promovate laughing. Degeaba ai studii, daca nu te pricepi. Poti sa inveti sa faci ceva si cu 10 clase laughing daca chiar asta iti doresti!

| HarukoMariusDaniel a răspuns (pentru Ririru):

Daca citeai cu atentie ce am spus mai sus... sad
Dar nu e vorba ca omul fara bac nu poate invata... problema e ca daca nu esti in stare sa iei un amarat de examen...
Cine nu te lasa sa inveti? Poti sa faci ce doresti...
Colega ta...o duce mai bine totusi decat alti " muncitori".
Hai sa il comparam pe Bill Gates si oportunitati-le pe care le-a avut el in America... si pe Gigel, care a abandonat scoala si bacul ca sa stea la seminte cu baietii.
Si cu BAc si fara Bac, totul depinde de vointa omului! E mai bine sa tragi putin sa iei un examen si sa il ai acolo... decat sa pornesti de la " zero".

| aj3k16lm a răspuns (pentru c0pil1n):

Citez: "Câți ajung la birou cu BAC-ul luat?"
Un procent.

Câți ajung la birou fără BAC?
Nu ajung.

| Ririru a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Colega mea, munceste pe acelasi salariu ca mine. Eu am stat pe langa managera mea si am invatat sa-i fac treaba. II tin concediile. Nu mi-a trebuit facultate terminata inca. Si am doar 21 de ani. Am vrut sa invat si am facut-o.
"Problema e ca daca nu esti in stare sa iei un amarat de examen..." daca nu esti capabil sa iei un examen, nu te duce capu'sa inveti o meserie. Nu stiu, eu daca as fi patron mi-as pune toti candidatii la acelasi sarcini si as vedea care se priepe mai bine, nu m as gandi ca ala n-are bacul si asa mai departe. Dar asta sunt eu. Eu nu incurajez pe nimeni sa renunte la scoala, spun doar ca trebuie sa te duca mintea sa inveti o meserie care-ti place.

| HarukoMariusDaniel a răspuns (pentru Ririru):

Sarguinta, ambitia...toate ne fac traiul mai usor.
Poti sa reusesti si fara bac... acum depinde si ce iti doresti de la viata. Daca te multumesti ca sofer, atunci sofer sa fie. Ii respect pe toti oamenii care muncesc!
Daca te pricepi intr-un domeniu, atunci o sa reusesti. Dar daca esti tanar, ai 18 ani si nicio inclinatie... ideal ar fi sa iei bacul...si sa vezi pe viitor!

| cristi202 a răspuns (pentru aj3k16lm):

Citi ajung la birou fara bac? Multi. E necesar doar un curs de operare pe calculator. Sau ceva asemanator (grafica, foto, etc). Deci, nu conteaza bacul, poate decat la cv.

| Kogaion a răspuns (pentru Ririru):

Si in ce domeniu lucrezi? Nu te supara, dar sunt multi cu facultate care ajung vanzatori si faza e ca stiu sigur ca daca ai studii superioare in orice domeniu activezi, ai salariu mai mare decat unul fara, chiar daca fac aceleasi lucruri. BAC-ul in sine, nu este atat de important pe cat este facultatea pe care urmeaza sa o faci, asa am si eu un coleg care s-a dus la facultatea de constructii si a abandonat pentru ca era greu si acum lucreaza ca taxator, e chestia si de auto-evaluare, ca daca de abia iei BAC-ul si dai la drept sau medicina, e aproape sigur ca nu vei reusi happy

| Ririru a răspuns (pentru Kogaion):

Muncesc la o companie care este numarul 1 in Romania pe ceea ce face. Cu toate astea au salarii destul de mici laughing dar colega mea munceste pe acelasi salariu ca mine. Eu cred ca depinde de patron. laughing

| Holiday a răspuns (pentru c0pil1n):

1/100 e o sansa mult mai mare decat 1/10000 cum e cazul celor fara BAC.
Poti ajunge "ceva" si fara BAC, doar ca sansele sunt diminuate mult.

| Clorox a răspuns:

Mole people laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru cei care nu vreti sa dati BAC-ul: mai bine faceti asta doar cand stiti ca aveti un viitor sigur (stiti sa faceti ceva bine). Da, sunt putine cazurile astea, dar daca nu ai un viitor destul de sigur mai bine da BAC-ul si ia-l. Eu, ca un angajator (nu sunt, ci doar ma pun in locul lui), m-as gandi ca daca nu a fost in stare sa munceasca macar un an scolar (nici atat...) ca sa ia BAC-ul, de unde stiu eu ca o sa munceasca la noi o perioada mult mai lunga?

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa munceasca un an scolar, sau 12 ani? happy
Eu, ca angajator, nu m-as uita dupa cei cu bac, nu bacul atesta competentele lor, se poate invata si mecanic, iei bacul, si dupa un an nu mai stii nimic din ce ai invatat. In schimb m-as uita dupa cei ce au o scoala de meserii, dupa meseriasi adevarati, pentru ca ei misca lucrurile cu adevarat. Tatal meu, un electrician experimentat si batrin deja cand a venit la firma unde lucra un tinar inginer cu scoala in acelasi domeniu a trebuit sa se contrazica cu el la inceput, ca mai apoi, dupa ce tinarul a inteles ca ce a invatat in scoala nu e ce gasesti pe teren, sa ii arate cum stau lucrurile, si cum se fac! happy

| Oyarzabal a răspuns (pentru cristi202):

Boss, peste tot ai nevoie de experienta, dar in ziua de azi, nu prea mai sunt scoli pentru meserii, pentru ca meseriile nu prea mai sunt, sau automatizat aproape toate. Si chiar si pentru electrician, iti trebuie o diploma, ca sa vada ca ai competente. BAC-ul il iei in speranta ca vei merge la o facultate care sa-ti asigure un trai decent si sperante pentru viitor, nu sa te angajezi ca vanzator sau mai stiu eu ce.

| cristi202 a răspuns (pentru Oyarzabal):

Tu realizezi ce spui? happy
S-or fi automatizat aproape toate, dar inca nu traim in societatea in care robotii fac aproape totul, si electricianul, unde isi obtine diploma lui, daca nu la o scoala? Bacul nu te face electrician, sudor, zidar, etc
In ce priveste scolile pe meserii, ai dreptate, la noi nu prea mai sunt, si e o deficienta grava a sistemului de educatie de la noi. Dar sunt zeci, sute de cursuri care se fac specific pe meserii.
Si am cunoscut destui care au facut o facultate, si au joburi pe care oricine le poate avea. Putini sunt insa cei ce au job in conformitate cu ce au invatat la facultate. Mai mult, facultatea poate fi o piedica pentru un job, am avut un prieten care, fiind intr-o criza de bani pe moment, a refuzat un job bine platit, dar considerat prea "de jos" pentru el, care facuse o facultate. Eu unul, care am lucrat tot ce mi-a picat in mina, as fi acceptat jobul fara rezerve, daca nu altcumva, macar pentru cateva luni pana gaseam ceva pe masura a ce credeam ca sunt in stare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Eu ma refer in mare parte la cei care nu sunt la o scoala de meserii (banuiesc ca e profesionala, nu?). Daca esti la filologie, sa zicem, si nu iei bacul nu prea ai chiar atat de multe sanse (nu inseamna ca nu poti reusi, dar daca iei bacul e destul de clar ca ai mai multe sanse... nu?)

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Desigur ca sunt domenii unde bacul poate sa insemne foarte mult, si o facultate si mai mult. Filologia, istoria, artele, daca ai inceput sa le studiezi, e bine sa mergi pana la capat. Pentru ca, desi o scoala populara de arta te poate lansa in cazul artelor, cum e cazul multor artisti de la noi, doar o facultate facuta mai apoi te poate consacra.

| Ririru a răspuns:

Buna,
In Romania conteaza mai mult pielele pe care le ai. Eu cred ca daca un angajator vrea sa te ridice ce o functie, o poate face si fara bac, atat timp cat tu te pricepi la ceea ce faci. Ca exemplu seful tatalui meu are 8 clase, iar tata are si bac. Nu o sa mori de foame, se angajeaza si fara bac, dar in orice caz, nu-ti face planuri ca o sa ajungi mare barstan la vreun birou, pentru asta iti trebuie facultate si eventual si un master.

| Daniel9988 a răspuns:

Cari cosuri in parcare la Kaufland

| WoKy a răspuns:

Frate, toti vin cu pareri ca "BAC-ul--o prostie/ E bine sa il ai". Eu iti spun scurt.
E cartea ta de vizita pe viata. Gandeste-te, analizeaza si vezi ce ai face cand ai avea de ales intre unul ce are media 7 in BAC si unul ce nu are BAC-ul.
Have a nice daywinking

| c0pil1n a răspuns:

O prostie! Si fara bac se poate eu cunosc suficiente persoane cu bac care lucreaza in padure sau prin kaufland!
Eu nu am dat bacul am 12 clase dar am inceput scoala de soferi pentru profesionisti! In Romania salariile sunt cuprinse intre 1.800 si 3.000 de lei pentru incepatori iar in strainatate de la 1.500 -2.800 euro pe luna!

| HarukoMariusDaniel a răspuns (pentru c0pil1n):

O prostie, nu? Asa spun toti cei care nu il au. Iti convine sa alergi toata ziua cu masina?

| c0pil1n a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Si ma rog tu ce faci cu bacu?

| HarukoMariusDaniel a răspuns (pentru c0pil1n):

Nu te critic. nu asta a fost intentia.
Eu unul vreau sa ma duc la o facultate " IT".
Apreciez persoanele care muncesc!

Răspuns utilizator avertizat
| Allexander07 a răspuns:

Nu o sa mori de foame dar nici nu o sa fii vazut bine de angajatori, cu ajutorul acelei hartii, in viitor, puteai fi promovat dar daca nu il ai, o sa stai tot timpul pe o functie statica.
Iti recomand sa faci o postliceala, la majoritatea nu cere bac si unele sunt chiar folositoare.
Ex. postliceala de asistenti, infirmieri, etc.

| aj3k16lm a răspuns:

Majoritatea persoanelor (tinere) fără BAC pe care le cunosc, lucrează în străinătate, în construcții ori vânzări. Vei avea o listă de slujbe destul de restrânsă, dacă ai întrebat pentru experiența personală. E un examen patetic, ce îți va influența restul vieții. Merită să faci un sacrificiu de moment, pentru a nu a mai avea regrete mai târziu (părerea mea).

| CodyObrain a răspuns:

Daca nu ai bac-ul o sa iti fie mai greu sa ajungi unde ti-ai propus, dar asta nu inseamna ca esti terminat, poti sa muncesti si sa iti face propria ta afacere, poti accesa fonduri europene daca ai idei si vointa sa faci ceva, poti sa iti faci o ferma, etc ai multe variante dar trebuie sa muncesti o perioada ca obtii fondurile, si vei ajunge in timp sa castigi destul de mult, acum sa nu te astepti sa ajungi Ceo la coca-cola sau manager pe wall streat, astea sunt treburi de tocilari(eu fiind unul dintre ei), dar asta nu inseamna ca tu ca om nu poti sa faci ceva in viata, fara bac.Nu te luati dupa inteligentii cu bac si facultate care deja iti dau 0 sanse in orice, daca esti mai inteligent ca ei o sa se vada asta cu sau fara bac. Poti sa castigi singur cat castiga 10 oameni cu facultate sau poti sa nu castigi nici jumatate din salariul unuia, acum totul depinde doar de tine.Ideal ar fi sa ai bac-ul si o facultate, dar daca nu se poate asta e, societatea se "dezvolta" chiar daca ai sau nu tu bac-ul

| PaulPaul14 a răspuns:

Eu am bacul dar lucrez cot-la-cot cu cei care nu il au si cei care au diploma de facultate depinde ce sti sa faci.Esti platit pentru ce sti sa faci nu pentru hartiile pe care le ai. Daca esti bun intr-un domeniu te angajeaza.Dar trebuie sa demonstrezi ca esti bun.
Ia in cosiderare ca fara amarata aia de hartie trebuie sa te straduiesti sa ii arati angajatorului cat de bun esti.Si asta uneori nu este simplu

| ErzaScarlet11 a răspuns:

Te descurci, dar greu. Inafara de vanzator, constructor, barman sau sofer nu poti presta nicio munca. Iti trebuie neaparat bacul si iti recomand sa te duci si la facultate. Astfel, iti poti alege un loc de munca mai usor, fara atat de multe eforturi si poate fi ceva care iti place.