| anonim_4396 a întrebat:

E corect sa desparti numele de prenume prin virgula? Intreb asta,pentru ca profesoara mea de romana(cu doctoratul luat) o face cu de fiecare data cand are ocazia (Creanga,Ion/ Eminescu,Mihai; etc). Din nou sunt confuza:e corect sa pui prenumele dupa nume,din timp ce sufixul "pre" inseamna "inainte"? Si poate ati observat un punct si o virgula inainte de "etc".Ei bine,dânsa nu se abate nici de la asta. Imi poate explica si mie cineva explica cineva de ce sa pui virgula sau,mai rau,punct si virgula înainte de "etc",din timp de "etc" inseamna " si altele"? E ca si cum ai pune punct și virgula înainte de "si ",ceea e COMPLET GREȘIT!

Sunt eu proasta, sau acest profesor nu e potrivit pentru materia pe care o preda? Daca am dreptate,nu înțeleg cum de si-a luat doctorul...

Ceea ce ma deranjează e ca aceasta persoana corecteaza lucrari de bacalaureat,de evaluare nationala,teste si teze si nu stiu daca este in regula.

Nu as spune ca eu sunt un geniu al gramaticii,ca pun toate diacriticele sau ca nu imi puteți gasi nicio greseala gramaticala, dar vreau sa aflu și parerea voastra.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In acceptiunea romaneasca se pune numele mai intai si apoi prenumele. La personalitati este invers. Dar daca scrii Eminescu Mihai pui virgula deoarece este personalitate. Normal ar fi ca orice nume sa se scrie asa: Gheorghe Popescu, deoarece Gheorghe este prenume (adica inainte de nume). Numai ca la romani nimic n-are logica.

| Laura a răspuns:

Nu este nimic greşit, aşa se consideră că e corect să indici o sursă. Uită-te prin bibliografii şi ai să vezi că e frecvent. Şi nici; înainte de etc. nu este greşit, nu-i tot aia cu virgula.

| T0T a răspuns:

De ce nu o întrebi personal? Se presupune că are o specializare, e mai expertă în domeniu ca tine deci ar trebui să poată să îți explice. Dar de unde știi că are doctoratul?

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Nu știu cum e cu numele însă nu am văzut așa ceva niciodată și mie unul nu mi se pare corect. Pui virgulă când desparți ceva sau la o enumerație. La nume nu cred că se pune mai ales că îl iei ca pe un tot și faci referință la o singură persoană. Cât despre etc. în majoritatea cazurilor sunt de acord cu tine. Sunt și cazuri când poți pune virgulă înainte de "și" însă în acest context într-o enumerație nu se pune niciodată din câte știu eu.

| Holiday a răspuns:

Este foarte corect sa se puna virgula intre prenume si nume daca se scriu in ordinea asta. Asa ca n-ai nici un motic s-o suspectezi de lipsa de profesionalism sau cunostinte. Mai degraba tu ar trebui sa te informezi.

| Felissa13Eden a răspuns:

Eu stiu ca e corect gramatical.

| Fumiko a răspuns:

Eu nu am mai vazut asa ceva, e pentru prima data cand aud.

| maximoionut a răspuns:

Deci, vreau sa incep prin a spune ca ceea ce face dansa in particular este strict problema ei, inteleg de la tine ca, pe langa a preda corecteaza lucrari gen bacalaureat, cred ca te simti putin frustrata, poate in trecut dansa ti-a oferit o nota mica.
Cat despre chestia legata de nume si prenume, sa stii ca este incorect sa pui virgula intre cele doua, eventual se pune punct dupa nume cand aceste este urmat de o initiala a numelui si apoi prenumele, iar de chestia cu prenumele inainte de nume este permisa deoarece s-a importat din alte tari mai exact din State acolo intotdeauna prenumele este urmat de nume si cum noi am aderat la UE.
Iar atunci cand vorbim de puncte de suspensie de genul...
reprezita o actiune, un gand neterminat al autorului prin care se intelege ceea ce voia sa spuna si ca ar fi mai avut de adaugat ceva, ori acum nu spun ca eu sunt un mare geniu sau ca le stiu pe toate dar in umila mea parere cam asa este.