| AmazingONEx a întrebat:

E corect să spui(gramatical) "mi-a dat like la poză"

10 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poți spune: A dat "like" pozei mele.

| RAY a răspuns (pentru floresdemayo):

Vezi ca am o intrebare pentru tine

| Dismally a răspuns:

Nu prea este corect cat timp cuvantul "like" nu exista in limba romana. Ai putea spune: mi-a apreciat fotografia.

| RAY a răspuns (pentru Dismally):

Ai dreptate, apreciez raspunsul tau

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Da e corect.

| ziftode a răspuns:

"gramatical" NU, amesteci engleza cu romana de parca ar fi aceeasi ciorba de bors sovietic, si sunt sigur ca fantoma lu' Pruteanu' o sa te bantuiasca restul vietii si pe tine si pe copchii tai ciclopi!

dar... d.p.d.v. al "ORICINE intelege ce spui", asta e foarte clar si sa ma pipi pe oricine zice altceva ca e doar un ipocrit amarat si pathetic! tongue

| AmazingONEx explică (pentru ziftode):

Da,dar eu mă refeream dacă este corect să spui și,, la poză" în loc de,, pozei"
Dacă îmi răspunzi îți dau cel mai bun răspuns

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi genitivul ar fi 'pozei'
dar sună aiurea

| Igama a răspuns:

Da. E corect.

| Maria209 a răspuns:

E corect. Se pune întrebarea de la predicatul a da (cui?)mie, îmi,-mi. E un pronume personal forma neaccentuată.