April
| April a întrebat:

E inevitabil ca femeile puternice sa fie singure?

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Nu-s de acord. O femeie puternica poate sa aiba un barbat pe masura langa ea. O femeie puternica inseamna, in acelasi timp, o femeie echilibrata, ce-si poate concentra abilitatile, eforturile, sentimentele pe toate planurile, stie sa si le gestioneze si are puterea de-a trece peste un esec si taria de caracter de-a lua totul de la inceput, c-un nou rasarit de soare.
Acum depinde, ce intelegem fiecare printr-o femeie puternica. Dar o femeie puternica are mai mare valoare ( am vrut sa zic ca e si mai puternica, dar nu stiu cat de corect e gradul de comparatie ) cand un barbat e langa ea, la fel cum, si pe dos, in spatele unui barbat puternic sta o femeie. Si cred ca, oricat de puternic ai putea fi in ziua de azi, singuratatea te omoara, te sufoca, incet, incet.

14 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

NU cred asta! Daca ar fi asa, ar trebui ca acestea sa fie dure("colturoase"), lipsite de afectivitate, nesociabile, etc.
In proportie covirsitoare, ele NU au aceste defecte, dar sunt niste caractere puternice, niste "luptatoare" in sens pozitiv, atit pentru familia lor dar si pentru restul societatii. Uneori ramin singure tocmai datorita
altruismului de care dau dovada, lipsei de timp
in a-si cauta "sufletul pereche"sau zeitei Fortuna.

| Roby67 a răspuns:

Citeste aici despre cea mai puternica femeie din Germania, ea nu e singura si totusi are probleme foarte mari.
http://www.hotnews.ro/......latten.htm

| Elena1234456 a răspuns:

Barbatii nu suporta concurentahee hee. Cred ca cam da.

| arrriadna a răspuns:

Salut. De multe ori se intalnesc barbati incapabili sa tolereze la nivel mental o femeie care "se descurca si singura" ba inca, si fara sa faca "pe mironosita" ca sa ii fie bine. Totul depinde. cum sa zic. Zeci de generatii barbatii au fost educati ca "moaa' noi estem cei mai tari", iar femeile au invatat sa isi construiasa "un univers paralel" pentru a fi ele insele.
Apoi, in cadrul cuplului, daca rolurile nu sunt bine impartite, daaa... la naiba, apar probleme, mai ales cand amandoi vor sa decida asupra acelorasi aspecte.
Totul "depinde" draga mea (ma gandesc ca mai trebuie si un dram de noroc si inspiratie).
O femeie puternica isi gaseste pe cineva potrivit, dar. dureaza, ca e mai pretentioasa (adica nu trece peste comportamente care i se par nepotrivite si se poate dispensa de un partener nepotrivit fara "drame").

| elenahd a răspuns:

Din nefericire se pare ca acest lucru a devenit o regula pentru femeile puternice deoarece barbatii nu pot accepta ca femeia poate fi mai puternica, mai inteligenta si poate sa castige in afaceri si implicit financiar mai mult decat ei.Cu toate ca sunt niste femei puternice atat timp cat sunt casatorite, sa nu uitam ca atunci cand ele raman singure, din cauza orgoliului masculin, ele devin si mai puternice.

| never2say4never a răspuns:

In cele mai multe cazuri... da.

| asdgfhresry a răspuns:

Nu e neaparat ca femeile puternice sa fie singure. Dar, de multe ori cele puternice sunt mai inteligente si nu cauta atentie de la iubiti.

identitate
| identitate a răspuns:

Nimic nu e inevitabil.Adevarata putere nu se arata facand un zid de nepatruns in jurul tau.Se lasa si unele gauri si mai ales usi si ferestre.
P. S.
Inteligenta care mi-a dat "nefolositor"(sau inteligentul, nu am chef sa caut, dar logic ar trebui sa fie o frustrata singura cu impresii de femeie puternica) ar trebui sa stie ca o femeie puternica(in adevaratul sens al cuvantului) nu e singura(decat in anumite momente), nu adopta singuratatea ca mod de viata ci invarte pe degete barbatii oricat de orgoliosi ar fi.
Decat sa dai un click mai bine ia lectii de la ele.Sunt foarte multe...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred.De multe ori in lumea noastra a fi puternic este asociat cu un anume fel de rautate si egoism. Cei puternici devin in acelasi timp si intr-un fel, mai rigizi. E inevitabil.Asa-i modeleaza greutatile vietii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu! Insa, cele puternice d. p. v. al constitutiei corporale au toate sansele. Eu unul nu ma vad dormind langa o tipa, posesoare a 137 kg muschi dezosat. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O femeie puternica, are de obicei un barbat hmmmm... nu atat de puternic si, atunci el, "simte nevoia" sa o domine, sa o descurajeze, sa ii infranga forta si in final, sa nu accepte ca ea sa detina un anume control in familie, desi ar fi benefic. O femeie puternica gandeste cam asa: daca eu pot si il scutesc pe el de a rezolva ceva, nici nu-l imping mereu de la state " fa asta!, ai facut?" de ce il deranjeaza, de ce nu ma apreciaza? El, nu accepta ca ea sa fie "barbata casei", nu vrea sau nu poate rezolva, dar o incurca pe ea, o umileste, o ignora, ii reproseaza orice solutie adoptata de rezolvare a problemei, pentru ca isi simte autoritatea si potenta (nu cea sexuala happy ) subminata. De aici, problemele. Fie nu se mai marita, fie divorteaza. Am formulat simplu, dar sunt sigura, corect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O femeie puternica nu trebuie neaparat sa fie, dura, colturoasa, nesociabila, lipsita de afectivitate @georgesur! O femeie puternica este descurcareata inteligent, poate sa aiba abilitati in afaceri, relatii interumane..., dar sa fie iubitoare, sensibila, tandra, iubitoare de frumos, de muzica, poate fii o buna mama si sotie devotata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puterea lor e slaba. dar sunt tari in slabiciunea lor.nu e obligatoriu sa fie singure.sa-ti dau un exemplu de gandire mai mult a celor singuri.nu ne face cred cinste acest mod de a gandi. ea; daca vreau doar o bucatica, de ce sa iau tot porcul? el daca gasesc carne la kg., de ce sa cumpar o vaca?

| filex a răspuns:

Asta depinde de vointa fiecarei femei. Sunt femei care au o situatie financiara foarte buna, sau care poate trece usor peste probleme si nu vor barbati langa ele sa nu le influenteze.Sunt femei puternice care nu simt nevoia sa aiba un barbat langa ele, poate nu iubesc. Am o prietena care are acum 50 de ani. Parintii ei au avut o firma si ea a dezvoltat-o. Avea destui bani cat sa faca orice vrea. Pana la varsta de 35 de ani a stat singura si abia atunci s-a indragostit (asta ar insemna ca unele femei asteapta persoana potrivita). Unele femei nu mai vor barbati langa ele din cauza a ce s-a intamplat in trecut. Au fost femei care avand o situatie mai proasta in casnicie (sunt batute, inselate etc...), nu mai vor sa isi refaca viata si cred ca asa este mai bine. Raspunsul final la intrebare nu poate fi explicat, adica depinde de femeie, de situatie...