| Marcel69minecarftGamer a întrebat:

E obligatoriu sa am media mai mare sau egala cu ultima de la o clasa la care vreau sa ma transfer? gen eu o am mai mica decat ultima si daca vrea diriginta de la clasa aia sa aprobe pot intra?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este obligatoriu, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 152. Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
a)în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul; în situaţii medicale deosebite, elevii din clasa a IX-a a învăţământului liceal pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene/a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie, menţionate anterior;
b)în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasele X-XII/XIII se pot transfera, de regulă, dacă media lor din ultimul an este cel puţin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul;"
Si dirigintele nu poate aproba transferul, acesta se aproba de catre Consiliul de Administratie.

| alessia5158 a răspuns:

Este o conditie obligatorie! --- asa prevede legea(ROFUIP-ul)

| ZetZ a răspuns:

Normal asa ar fi dar depinde in cea mai mare masura de diriginta, director etc.