| CostinAlamariu a întrebat:

E posibil să înveți o limbă doar ascultand cântece în acea limbă?
Întreb pentru că mie îmi plac cântecele patriotice din orice țară și am ascultat atat de mult un cantec polonez și unul estonian încât am impresia că am prins cât de cât cum e limba, dar nu m-am dus mai departe.

8 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Eu ascult un radio in limba rusă se numește radio
samson.
Eu înțeleg despre ce este vorba in melodiile respective
Dar daca ma roaga cineva sa ii traduc parca exact in acel moment nu mai înțeleg aproape nimic din ceea ce înțelegeam mai devreme

Mai bine ascultă stirile sau documentare înregistrate pune pauza traduce ca asa înțelegi tot din știri in limba engleza.dar cand vine vorba sa le traduci o sa iti dai seama ca nu cunoști 90% dintre cuvinte sau ca nu le poți traduce

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i posibil.
Poti prinde 1-2 cuvinte dar nu ai cum sa inveti o o limba straina fara gramatica ei, fara conjurare de verbe samd.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Te contrazic. Eu am învățat limba spaniolă din telenovele, o știu la un nivel destul de avansat, pot urmări filme/seriale în limba spaniolă, fără să am nevoie de subtitrare.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma indoiesc ca exista nivelul 'destul de avansat" happy
O sa ai o supriza imensa cand vei fii pusa in fata unui spaniol si esti incapabila sa vorbesti limba.
Ca deduci tu din ce vezi si asociezi cu ce spun aia pe ecran, da, asta inseamna ca intelegi, nu ca stii limba spaniola.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am avut ocazia să vorbesc cu 2 spanioli autentici și am făcut-o destul de bine. happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

"destul de bine" nu inseamna vorbit bine sau corect!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, și dacă urmărești filme/seriale în acea limbă și ește atent la cuvinte și pronunție.

| Amethyst01 a răspuns:

Inveti doar anumite cuvinte/expresii, daca sunt patriotice poate sunt si invechite, nu poti spune ca stii sa vorbesti poloneza doar daca asculti muzica lor, ai nevoie de notiuni de gramatica ceva mai avansate ca sa poti vorbi la un nivel B1, de exemplu.