| Ukaya a întrebat:

E vreun lucru pe lumea asta care poti sa il faci fara diploma daca esti bine pregatit ca eu nu gasesc niciunul?

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

La ce ești tu bine pregătit?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum nu? Nu are rost să cauți ceea ce nu există, de aceea nu reușești? Paradoxal, nu? Să nu faci nimic, asta nu ai încercat?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cei care lucreaza in amenajari interioare nu au nevoie de diplome, si castiga bine.
Alta meserie bine platita ar fi soferia, dar in loc de diplome ai permise si atestate, chiar mai grele decat calificarile.

| Catrice a răspuns:

Măturător pe strada, gunoier, șantier, fabrici.

| Lukasssz a răspuns:

NU

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Inseamna ca nu esti bine pregatit.

Programator e un lucru "care poti sa faci" fara vreo diploma. Mester in constructii e altul.

| Eireann a răspuns:

In IT teoretic se mai poate. Spune in ce domeniu esti bine pregatit si noi iti spunem daca se poate.

| FreddieM a răspuns:

Tâmplar, tapițer, croitor, frizer, grădinar, mecanic, zugrav, zidar, tinichigiu iar lista poate continua. Nu-ti trebuie nici o diploma, faci ucenicie o perioada pana înveți profesia.
Cheers

| AlexandruInu a răspuns:

Salut,eu lucrez în turism mai exact în Delta si iarna este pustiu. Asa ca am încercat sa gasesc,, alt job" pe timpul iernii, pentru ca stau in Delta îmi place foarte mult mecanica motoarelor navale. Idee este asa, sunt foarte foarte multi idioti, mecanici ce fac totul în sicir, am avut o problema cu 2 din 4 injectoare la un motor, l-am dus la mecanic, demontarea injectoarelor, înlocuirea si asamblarea la loc m-au costat 40 de milioane(4000 RON) ca la o sap sa pice toate injectoarele! Raspunsul lui:nu-i vina mea boss" ca dupa sa aflu ca nu a schimbat nimic! Asa ca usor usor am învatat mi-am facut o mica hala ca sa nu lucrez în frig si acum repar motoare, îmi place enorm de mult, chiar am adormit cu cheile în mana pentru ca am stat pana tarziu si tot am continuat, fac tot ce îmi sta în putinta sa fie totul perfect si omul apreciaza mult. Sa îti dau un exemplu, eu unul am ramas masca! A venit un om cu o Yamaha de 100 de cai pe carburatie,model mai vechi,foarte suparat, a umblat din service în service fara nici un rezultat. Problema care era, consuma triplu nu avea putere si se scurgea benzina toata lumea i-a zis ca asa se întampla la motoare pe carburatie FALS, la cea mai mica scânteie fiind benzina sari în aer cu acea scurgere, am demontat tot motorul a ramas doar scheletul, mi-a luat 2 zile ca sa descopar ca la carburatorul 1 si 4 furtunele de alimentare erau sparte, de aceea se scurgea benzina, nu avea putere si,, consuma" 3 zile am lucrat la el si i-am cerut 400 RON fara piese(piesele au fost 125 RON) omul a platit si a plecat nu chiar bucuros pentru ca nu a avut experiente bune cu,, mecanicii" dupa doua zile a venit iar si mi-a dat 1500 RON foarte fericit era, motorul merge perfect! Am si filmare cu el cand am facut un test. Ideea care este, nu îti trebuie diploma trebuie sa fii cel mai bun în ceea ce faci si restul vine de la sine! Seara faina si succes!

| salieri84 a răspuns:

Poti sa respiri bine, daca ai pregatire fizica buna.

| Anonima1qt910 a răspuns:

Probabil