| Teo12345678910 a întrebat:

Economia României a scăzut sau a crescut dupa Revoluția din 1989?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Economia a crescut. Un mod de masurare a economiei este PIB-ul (produsul intern brut) si acesta a crescut de 3 ori fata de '89.
Productivitatea. Industria de dinainte de '89 producea 46% dar era in valoare 24, 6 miliarde dolari. Astazi este undeva la 40% din PIB dar un PIB de 3 ori mai mare. Deci in valoare reala este mai mult. Agricultura comunista era mai organizata dar nu avea productiile cu care se lauda. Asta o stiu din proprie experienta. La CAP erau productii mai mici ca la IAS. Eu lucram la un IAS si aveam 25 To. sfecla de zahar la hectar. In ziar se scria ca la CAP-ul alutarat s-a obtinut o productie de 100 To/ha. M-am dus personal sa ma conving si m-a umflat plansul. Se mintea cu o nonsalanta demna de o cauza mai buna.