| Chele_Iulian_1995 a întrebat:

"Elevii invata doar pentru note" ce parere aveti?

11 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

95% dintre ei DA!

| Dariusuu a răspuns:

În ziua de azi chiar.

Termină cu 7, 8 la română dar nu ştiu unde să pună o cratimă.
Adevărul este că şcoala te pregăteşte pentru examene ci nu pentru viaţă. Cred că ar fi mai bine să se scoată materiile de prost gust care n-au logică şi ar trebui să se bage educaţia sexuală în şcoli şi măsuri de prim ajutor.

Chiar ar avea nevoie tinerii din ziua de azi.

Atât am avut de spus.

| Duucu a răspuns:

Sunt de părere că mă regăsesc.

| Crucified a răspuns:

Uite cum stă treaba la mine:
Sunt câteva materii ce relativ îmi plac (mate, engleză, română, fizică şi cred că şi chimie). Pentru astea învăţ de plăcere, dar am menţionat şi româna pentru că la ea îmi place doar gramatica, literatura mai puţin, nu le am eu cu compunerile sau eu mai ştiu eu ce... La celălalte materii învăţ din obligaţie, adică cu alte cuvinte mă strofoc să nu rămân corigentă sau chiar repetentă. Mă doare pe mine-n c-r că colegii sau profesorii mă consideră retardă. Deci eu vreau să mă rezum la faptul că eu nu învăţ ca să-mi oftic colegii, ci învăţ străduindu-mă să nu rămân cumva repetentă.

Şi da, există elevi cărora le plac să înveţe pentru note cât se poate de mari, doar ca să-şi oftice colegii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru viitor, ca de pasat nu prea imi pasa anii in care a domnit nu stiu care si sa stiu o groaza de ani pe derost.

| dodicuta a răspuns:

La unele materii, mai ales in scoala generala unde conteaza media generala pentru admiterea la liceu.

| SirGilbert a răspuns:

E pentru tema la romana?smug

| iuliacarina a răspuns:

Daca esti un elev bun si iti plac anumite materii (majoritatea) te stradui, sau ma rog inveti pentru note, de dragul mediei de sfarsit.Si e si greu sa nu iti pese de note daca majoritatea sunt bune.Deci uneori nu pot nici eu sa nu invat pentru note.

| Chele_Iulian_1995 explică:

Am nevoie de idei pentru un eseu cu tema"Student learn for grades"

| 0K7W4R3 a răspuns:

In Romania e diferit fata de strainate, ca de obicei. Copii din Romania sunt obligati sa invete pe de rost manuale intregi, care nu le vor folosi cu nimic peste cativa ani, decat daca se duc la o facultate specializata. In alte tari scoala se ocupa mult mai mult de educarea si formarea copiilor ca OAMENI. Pentru ca e mai important sa fii un om decat sa stii niste notiuni de algebra care nu te ajuta cu mare lucru.
In mare parte e adevarat ca elevii invata doar pentru note, pentru ca unele materii nu le folosesc la nimic, dar trebuie sa le invete ca sa ia examene. Educatia din Romania a ramas aceeasi de o suta de ani, iar multi copii se lasa de scoala din cauza ca e prea mult si inutil. Iar elevii ajung niste golani, pentru ca nimeni nu i-a ajutat sa devina oameni de succes. In America sunt doar 7 materii la liceu. In multe alte tari poti sa-ti alegi materiile pe care le faci la scoala.
Românii stau pe sant si mananca seminte, ca de obicei, in frunte cu toata clasa politica de rahat. Lumea nu se mai duce la vot pentru ca nu mai are pe cine vota. Toti se schimba si pe romani ii doare undeva. Nu mai exista bun simt in tara asta, am ajuns de rasul lumii.

| JenikaG a răspuns:

Nu doar pentru note...pentru tine inveti pentru cunoshtintze dar oricum uneori chiar eu ma inervez cind prfesoara nu ma intreaba!; D