| anonim_4396 a întrebat:

Era o poza cu o fata pe internet si si scria in descriere ceva gen "dupa 12 ani de liceu". M-a deranjat maxim ca lumea radea in comentarii de descriere. Cica nu e corect sa zica "12 ani de liceu".
Pai bine ma, dar daca zicea 12 ani de "scoala" era corect? Nu. De fapt e si mai gresit. Scoala dureaza 8 ani si punct. Tot ce urmeaza dupa trebuie denumit ca atare. Liceul e liceu nu "scoala", facultatea e facultate nu "scoala", masterul e master nu "facultate".

Nu am auzit pe nimeni sa mearga la liceu si sa zica "hai pa merg la master".
Dar am auzit oameni spunand "scoala" in loc de facultate si m-am oripilat.

In fine. Sunteti de acord? Si referitor la poza cu fata aia, eu cred ca trebuia sa zica 4 ani de liceu, asa era corect, nu cum ziceau aia in comentarii "scoala".
Da-i Cezarului ce-i al Cezarului!

29 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Foarte probabil, fata a umblat la acelasi scoala intre clasele 1-12, care a avut titlu de liceu.
In acest caz s-a exprimat corect.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Redau din DEX: "ȘCOÁLĂ, școli, s. f. 1. Instituție de învățământ public, unde se predau elementele de bază ale principalelor discipline; p. ext. activitate legată de această instituție; învățătură, învățământ. ♦ Localul, clădirea în care este instalată și funcționează instituția de mai sus. ♦ Totalitatea elevilor și a cadrelor didactice dintr-o asemenea instituție de învățământ." Unde dracu spune ca liceul nu-i scoala? Ce Dumnezeu? Va e greu sa cautati in DEX sau in DOOMLR (Dictionarul Ortografic, Ortoepic si Morfologic al Limbii Romane).

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns (pentru Salontanul):

Nu era vorba de dex si cct. Dar nu e corect sa iti zica cineva ca esti la scoala cand tu esti la ceva mai mare si mai greu decat scoala. Despre asta era vorba, nu despre definitia scolii.

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns (pentru Salontanul):

Daca liceul e scoala atunci si scoala e liceu.

| Salontanul a răspuns (pentru LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi):

Alo! Si liceul este scoala. Toata viata noastra este o suma de reguli. Ne conducem dupa reguli altfel ar fi haos daca ne-am conduce dupa mintea fiecaruia. Deci este vorba de DEX si DOOMLR. Astea nu sunt cacaturi cum scrii tu. Se pare ca n-ai fost invatat sa respecti reguli! Definitia este clara si nu poti sa spui ca nu-i vorba despre ea. Cine esti tu sa faci noi reguli? Ai fi un lingvist de renume national sau international?

| Salontanul a răspuns (pentru LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi):

Bravo! Ai inteles lemn! O parte dintr-un intreg nu poate fi intregul. Daca omul are picior inseamna ca omul este picior?

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns (pentru Salontanul):

Nu fac noi reguli. Din contra, eu respect adevarul! Iar adevarul e urmatorul: scoala se numeste scoala, liceul se numeste liceu, facultatea se numeste facultate, masterul se numeste master si tot asa.
Daca Xulescu e la master de ce sa zica saracul ca merge la scoala cand poate spune ca merge la master?
Lasa dex-ul ca nu ai inteles la ce ma refeream.
Ma refeream mai precis la munca pe care o depune un om la o forma de invatmant superioara scolii (gimnaziale, na). Si cand un om studiza din greu la o facultate buna, e o forma de respect/apreciere sa admiti ca el este student la facultate, si sa nu ii zgarii timpanele iar cu scoala. Mult mai frumos suna sa spui "facultate".

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns (pentru Salontanul):

Si hai sa nu ne jignim reciproc, ca si tu ai inteles si mai lemn la ce ma refeream eu.

| Salontanul a răspuns (pentru LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi):

Hai ca ai probleme cu PC-ul. O lume intreaga spune intr-un fel si tu esti mai cu mot decat lumea. Nici n-are rost sa-ti mai raspund. Daca n-ai facut scoala cum trebuia nici n-ai sa pricepi! Terminat!

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns (pentru Salontanul):

Cand termini o facultate scrie "facultate" pe diploma, nu "scoala". Punct

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Omul ti-a explicat frumos si tu ii raspunzi cum ii raspunzi.

Da, toate reprezinta forme de invatamant. Dar cum a spus si pic1887, dupa ce termini facultatea pe diploma scrie "absolvent facultatea X". Nu scrie "absolvent scoala X".

Cred ca orice student e madru ca a intrat la facultate, si e normal sa insiste ca e la facultate, ca nu mai e un copil, ca nu mai e la scoala.

| GdX a răspuns:

Hai ma ca fata aia a ramas corigent si a facut 12 ani de liceu.
Scoala e scoala si punct.

Scoala se imparte in:

1. Invatamant primar (clasele 1-4).
2. Invatamant gimnazial (clasele 5-8)
3. Invatamant liceal (liceul clasele 9-12 obligatoriu pana la 10 inclusiv.
4. Invatamant facultativ (facultate de la 3 la 6 ani in functie de specializare)
5. Studii de aprofundare (master 1-2 ani)
6. Studii doctorale (doctorat 3 ani)
7. Studii post-doctorale (studii de aprofundare si specializare).

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns (pentru GdX):

Ok, dar tu cand ai intrat in clasa a9a ce ziceai? Ca mergi la scoala sau ca mergi la liceu? laughing

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns (pentru GdX):

Sa ajung eu la doctorat si sa imi zica unu ca merg la scoala... cred ca as face spume

| GdX a răspuns (pentru LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi):

Ziceam ca ma duc la scoala.

| GdX a răspuns (pentru LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi):

Cand ma duceam sa prezind rapoartele de cercetare la doctorat, ziceam ca ma duc la scoala. Cand ma duceam sa tin orele de laborator la Politehnica, ziceam ca ma duc la scoala. Acum zic ca imi ajung 20 de ani de scoala Tot scoala e da-o-n mama ei de treaba. Ca ai 12 clase sau doctorat, tot scoala ai facut, mai multa sau mai putina.

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns (pentru GdX):

In fine. Se pare ca e doar o chestie de preferinte. Eu am spus ca merg la
scoala pana am terminat a8a. Apoi liceului i-am spus liceu, facultatii i-am spus facultate. Dar e ok, fiecare cum prefera laughing

| anonim_4396 explică (pentru GdX):

Https://www.tpu.ro/......absolvent/

| T0T a răspuns (pentru LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi):

Școala aia care durează 8 ani e gimnaziu. După școala care durează 4 ani e liceu. Nu cred că e așa greu de înțeles.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Este doar un comentariu... cui ii pasa? :/ Daca stam sa facem caz dinasta, atunci alte subiecte sunt catastrofale.

Dar da, ai dreptate.

| anonimg a răspuns:

Nu există om care să nu greșească atunci când se exprimă. Mai ales adolescenții când este vorba de a vorbi în afara grupului lor. De aceea nu trebuie să râdem de nimeni când greșește.
Chiar și oratorii greșesc. De aceea este lipsă de educație, este batjocură când râdem de acela care greșește, și mai ales când vorbim de un adolescent.

| cristimihailov a răspuns:

Dar daca zicea 12 ani de la liceu?

| PainTech a răspuns:

Poate i-a plăcut așa de tare încât a repetat 3 ani fiecare clasă. Nu ai de unde să ști.

Până la urmă urmei contează? Îți dai seama ce vrea sa zică. Sunt postări pe Facebook și pe TPU de zici că sunt scrise în maghiară, fara început fara sfârșit, dacă citesti de 8 ori nu înțelegi despre ce e vorba.

Și totuși "4 ani de liceu" nu mi se pare ok. Ea voia să pună accent pe perioada lunga de timp. Un efect are numărul 12, alt efect are numărul 4. Se pierde din sens. De-aia "cobora în jos" și Luceafărul lui Eminescu.

Dacă era ca la carte spunea "12 ani de sistem educațional primar, secundar și preuniversitar", dar era prea lung și nu dădea bine pe Facebook.

Nu prea poți să împaci și capra și varza. Orice ai zice trebuie' să se trezească unu' indignat.

Așa că zic să o lăsăm mai moale cu corectitudinea.

| RKBlue a răspuns:

Sunt o gramada care nu stiu sa foloseasca punct si virgula, sa puna cratima si sa scrie cu litera mare.Cred ca ei ar trebui sa fie prioritatea noastra. laughing
Dupa ce ii impuscam putem sa trecem si la exprimarea a ceva atat de nesemnificativ.
Da, nu are vreo importanta uluitoare, caci pana la urma cu totii ati inteles ce a vrut sa spuna.Si pun pariu ca toti in comentarii au fost nesimtiti si pasiv agresivi, lasand impresia ca ei sunt "cei mai cei" ai exprimarii(si probabil au facut greseli gramaticale in raspunsul lor de 3 cuvinte.)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Corect era sa zica "4 ani de liceu" de fapt. Dar da, lumea poate avea mult tupeu in comentarii. Nu mi se pare ceva de ras.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum ce faci? Imi intorci voturile ca sa te razbuni? Eu te-am votat cu un motiv, tu ce justificare ai?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca dati voturi negative doar ca sa va razbunati, ignore copiii mei.

| Elelei a răspuns:

Bun, luand-o cu " Scoala dureaza 8 ani si punct." te intreb: liceul ce este? Nu e scoala? Numai ca liceul in sine dureaza 4 (patru) ani.
Scoala generala dureaza 10 ani (atat e obligatoriu acum). Dar dupa 8 ani de scoala generala ai dreptul sa te inscrii la liceu. Car, cum am spus, dureaza 4 ani. Referindu-ne numai la acest nivel de scoala (ca si facultatea tot scoala este) nu este corect "dupa 12 ani de liceu". Ori dupa 12 ani de scoala, ori dupa 4 ani de liceu.

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns:

Adevarat, ai perfecta dreptate.