| Roșiuță a întrebat:

Eram in a noua si un coleg a spusa ca vrea sa mearga la olimpiada la chimie si doamna a spus ca da, dar trebuie sa-si scoata notitele din facultate.Intrebarea este:profesorii nu stiu tot, adica nu sunt pregatiti in orice moment sa conduca copiii la olimpiade? Dar un profesor trebuie sa fie olimpic la acea materie sau tot ce ai nevoie se invata la facultate?

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce amuzant esti. Tu crezi ca nu se uita ce se invata in facultate? Majoritatea profesorilor cu 10-15 ani de experienta sunt niste mediocri pe care daca ii pui sa dea pe nepregatite examenele din facultate le-ar pica pe toate...

| Catrice a răspuns:

Daca profa are sub 40 ani, e de înțeles.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoria și practica sunt două lucruri diferite.

| isemilia a răspuns:

Depinde de varsta profesoarei. Daca abia a terminat facultatea sa spunem ca este de inteles. Daca nu, hai sa consideram ca nu voia sa omita ceva si de aceea a decis sa aiba toata materia in fata. Si nu, profesorii nu stiu tot. Sunt si ei oameni si mai gresesc, iar o olimpiada nu e o gluma, presupun doar ca nu voia sa uite ceva cand va preda. Si nu, un profesor nu trebuie sa fie olimpic. La urma urmei o olimpiada ce e? Un concurs intre cei mai buni copii care au un interes pentru o anumita materie. Sunt extrem de multi profesori in tara, nu cred insa ca toti au fost olimpici. La sfarsitul zilei, sunt persoane care nu participa la olimpiada si totusi sunt extrem de bune pe o anumita zona de studiu, in timp ce sunt altii care se califica si iau un punctaj foarte mic. (sunt cazuri in care "olimpici nationali" au luat 0... ). Poate ati surprins-o pe profesoara doar. Sunt sigura ca stie materia si ca poate pregati elevi pentru olimpiada fara probleme, altfel nu ar fi termiant o facultate.