| ParadiseCaroline a întrebat:

ERASMUS...S-a inscris cineva in Programul ERASMUS sau a experimentat schimbul de studenti? Daca da imi puteti spune daca locul de sedere e asigurat(in gazda sau la camin) si am auzit ca grantul (bursa) nu depaseste 100 euro.AM MAI PUS ACEASTA INTREBARE

2 răspunsuri:
| neronalex a răspuns:

In atentia candidatilor la bursele Erasmus: In dorinta de a le permite candidatilor sa isi faca o idee despre bugetul de care vor avea nevoie in diferitele tari si orase, ne-am hotarat sa-i intrebam pe bursierii actuali cat au cheltuit pe luna. Veti gasi mai jos informatii despre costul vietii in unele centre universitare. Pe masura ce vom primi si alte informatii, le vom afisa si pe acelea. FRANTA ATENTIE! Toti cei care merg cu bursa in Franta sunt sfatuiti calduros sa faca dosar la CAF (Caisse dallocation familiale) pentru rambursarea unei parti din chirie. Clermont-Ferrand Transport cu autocarul pana acolo 200 euro, camin 121 euro/luna, cantina 2.65 euro/masa, mancare 150 euro/luna, consultatie medicala 20 euro. Si un sfat: pentru eliberarea carnetului de student, li se va cere sa plateasca o asigurare medicala, dar ei au deja asigurarea luata in Romania, asa ca nu trebuie sa accepte. Chambery (Universit de Savoie) Cheltuieli: Chirie la camin: 132 euro. Se poate face dosar la CAF (Caisse d'allocation familiale) si se poate obtine rambursarea unei parti din chirie (37 euro pe luna). Mancarea costa in jur de 100 de euro pe luna. La cantina 10 tichete de masa costa 26 de euro (o masa cuprinde aperitv, fel principal si desert).In principiu, in Chambery nu ai nevoie de un abonament pentru autobuz pentru ca orasul este foarte mic si se ajunge repede dintr-o parte intr-alta a orasului. Sfaturi: Va puteti face cumparaturile la Aldi, care este un supermarket convenabil