| AC4S4 a întrebat:

Erau elevii mai buni acum 30-40 de ani?
Am vazut subiecte de la examenele din anii '80, mult mai grele. Se stie si faptul ca lumea nostalgica se lauda cum pe vremea lor elevii invatau mai serios, era rusine sa nu iei bacalaureatul.
Eu cred ca atunci se copia mai cu spor, de aceea reuseau sa ia note decente cu astfel de subiecte.

Nu sunt capabil sa inteleg cum nivelul elevilor de a 8a de atunci era la nivelul elevilor de a 12a de acum. Om fi fost noi atat de straluciti ca popor? Sau doar se dadeau subiecte grele ca sa dea bine?

Răspuns Câştigător
| Yurisa a răspuns:

Si acum 30 de ani, dar si imprezent programa e incarcata cu lucruri inutile si niciodata nu a fost un sistem educational bun. Poporul nu a fost niciodata stralucit

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand atunci nu prea aveau ce sa faca copii. Nu telefoane, nu pc uri, nu NET, nu TV, nu club nimic.
Doar carti si studiu. Nu e asa de greu de inteles de ce se invata mai bine.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Erau mai focusati pe scoala ca nu prea aveau ce altceva sa faca, de obicei...

| NLS a răspuns:

Nu seriale pe Netlifx sau HBO, (NU TV in general), nu internet, nu telefoane, nu mii de preocupari aiurea, de la muzica sau actori la pokemoni.
DAR in schimb: studiu, teme, citit, activitati extrascolare culturale (si aici ma gandesc la teatru in special), clubul elevilor pasionati de xxxxxx (fizica, electronica, radiocomunicatii, etc).

Pe atunci nu se copia deloc sau aproape deloc.

| Iote a răspuns:

Te-ai convins singur. Erau subiecte mai grele.
Crezi tu ca se copia cu spor! De pe ce, cu ce? Crezi ca te lasau cu cartea in examen? Nici macar la teze. Celulare nu existau si nici restul gadgeturilor.
Dar pentru ca atunci temele nu se faceau cu copy-paste de pe diferite site-uri, toti invatau din carti, isi faceau temele si mai ramaneau cu ceva in minte.
Chiar daca "se dadeau subiecte grele ca sa dea bine" cum zici tu, erau totusi rezolvate. Asta spune multe.
Si inca un lucru: Admiterea la facultate nu era pe baza de dosare. Era examen scris si oral. Deci invatai de mancai cartea, ca sa reusesti. Si astfel, da, am fost "straluciti ca popor". Elevii nostri aveau medalii la toate olimpiadele internationale. Crezi ca acolo "copiau cu spor"?
Da, era rusine sa nu iei bacalaureatul. Era rusine chiar sa-l treci cu o nota slaba (decenta cum spui tu).

| AC4S4 explică (pentru Iote):

"Crezi tu ca se copia cu spor! De pe ce, cu ce?" - De la altii, din caiete. Din ce am auzit de la adulti de astazi, se copia mai usor atunci. Nu existau camere de luat vederi. Chiar profesorii mai ajutau elevii, ca sa creasca rata de promovabilitate (banuiesc ca il facea fericit pe Ceausescu). Acum examenul se da in alt liceu, corectat in alt judet, nu e ca atunci. Nu era asa multa transparenta.

Eu ma refer la majoritatea elevilor, nu la olimpici. Olimpici existau in aceeasi masura in care exista si acum.

Sunt multi adulti astazi care se lauda cu "Pe vremea mea se facea carte cum trebuie, examenele erau foarte grele". Insa, mi-e imposibil sa cred ca ei ar fi putut rezolva astfel de subiecte... cand abia scriu corect gramatical. Rezolvau ei ceva, mai copiau de la colegi si de unde puteau, se indurau (destul de mult) corectorii si supraveghetorii... si iesea peste 5.
Coruptia era in floare si atunci, multe lucruri erau facute din pix pentru a da mai bine la partid. In acea perioada a primat respectul si rezonanta partidului, nu performanta. Sa para totul cat mai bine pus la punct, cat mai organizat, de treapta cat mai inalta. Sunt doar basme ca atunci toata lumea invata, era disciplinata... Basme care ii trezesc pe nostaligicii de comunism.

| Iote a răspuns (pentru AC4S4):

Batii campii si spui tampenii.
Esti unul dintre cei ce manipuleaza tineretul pentru o mai solida indobitocire?

| AC4S4 explică (pentru Iote):

Nu. Atrag doar atentia ca romanii nu erau atunci mai destepti sau mai dornici de invatatura. Asta voia partidul sa se creada.

| Iote a răspuns (pentru AC4S4):

Sustin afirmatia de mai sus.

| Yurisa a răspuns:

Bai Scandura ai un motiv intemeiat si logic pentru care imi cataloghezi mereu raspunsurile eronate si nefolositoare? Vrei sa faci aia doi neuroni ai tai sa functioneze sau nici atat nu esti in stare? laughing

| Marbea a răspuns:

Nu se copia, se invata. Ce-i drept se statea pe o lectie cate o saptamana si se comenta, se faceau exercitii nu se trecea repede, repede. Se dadeau examene la terminarea clasei a 8-a, clasei a 10-a (examen de treapta) si doar cine il trecea facea urmatoarele clase. La facultati se dadea examen in functie de profilul facultatii si erau 10-15 pe loc. Cand am dat eu examen au fost 13 pe loc. Totul era mai serios, de la uniforma pana la respectul fata de profesori.
Cred ca elevii pe atunci nu aveau atatea tentatii ca pana acum si stiau ca numai invatand puteau sa aiba o viata mai buna si invatau! si orice greseala era sanctionata, nu interveneau mamica, taticul sau alte rude sus-puse pentru note mari, eventual o mai luai si acasa pe cocoasa.