| Damian412346 a întrebat:

Este adevarat ca la sfarsitul oricarei luni de scoala absentele pe care le-ai luat in catalog sunt trecute intr-un registru de unde nu mai pot fi motivate?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat.
In schimb este adevarat ca nu mai poti fi motivate absentele pentru care nu se prezinta motivarea in maximum 7 zile de la reintoarcerea la cursuri, conform art, 102, alin.(6) si (7) din Regulamentul-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(6) Actele pe baza cărora se face motivarea absenţelor se prezintă în termen de 7 zile de la reluarea activităţii elevului şi sunt păstrate de către învăţătorul/ institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte, pe tot parcursul anului şcolar.
(7) Nerespectarea termenului prevăzut la alin. (5) atrage declararea absenţelor ca nemotivate."

| Damian412346 explică (pentru Ioandelasal):

Deci singurul loc in care se trec este catalogul? Am auzit de la multe persoane ca se trec si intr-un anumit registru

| Ioandelasal a răspuns (pentru Damian412346):

N-am vazut nici o prevedere legala in acest sens. Se poate sa existe o raportare privind absentele si atunci se poate sa se treaca undeva pentru a le putea centraliza mai usor dar aceasta n-are nici o legatura cu situatia unui elev.

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

DA, ti-a spun sigur, fiecare diriginte are un REGISTRU in care se inregistreaza toate adeverintele medicale primite de la elevi. Aceasta lege a intrat in scoli de vreo 2 ani.
Daca pana la data de intai a lunii urmatoare nu ai reusit sa predai adeverintele medicale, absentele vor ramanw nemotivate, pentru ca toate absentele sunt centralizate pe trei categorii (total, motivate si nemotivate).
Toate aceste instiintari vor fi predate ISJ-ului de catre directorul adjunct al scolii.