| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca pot da iar evaluarea nationala anul viitor?

14 răspunsuri:
| OhGodWhy a răspuns:

Da!

| Upz0r3 a răspuns:

Da.poti.poti sa o dai si peste 3 ani dar doar daca n-ai dato. De curiozitate de ce n-ai dat-o?

| anonim_4396 explică (pentru Upz0r3):

Eu am dato dar nu prea imi comvine media, am luat 3, 50 si la mate 9, 30 si imi doresc mult sa intru la mate-info.

| robertp1 a răspuns:

Nu cred ca se poate, dar de ce sa o dai din nou, ca eu cred ca uiti tot pana la evaluare

| Vali2012 a răspuns:

Se poate da evaluarea si la anul, asta insemnand automat ca repeti un an, a IX-a. Anul asta participi la repartitia computerizata si te duci unde esti repartizat, dar ai dreptul sa dai din nou la anul examen si sa intri iar in repartitie computerizata cu noua medie, dar nu te mai poti intoarce la primul liceu in caz ca nu-ti convine noul liceu.

| anonim_4396 explică (pentru Vali2012):

N-am cum sa repet clasa a 8-a din moment ce am promovato deja.

| Vali2012 a răspuns:

Nu repeti cls a opta, a IX-a o repeti

| anonim_4396 explică (pentru Vali2012):

Aha, deci nu se poate sa stau un an acasa?

| Vali2012 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai un acasa si faci romana, ca vad ca acolo e hiba ta...

| anonim_4396 explică (pentru Vali2012):

Romana si limbile straine sunt materii oribile, imi plac mate, fizica si chimia pentru ca necesita putina concentrare, imi plac istoria si goeorgafia pentru ca doar stau 4-5 minute si am invatat perfect lectia, dar romana si limbile straine ma plictisesc teribil.

| Vali2012 a răspuns (pentru anonim_4396):

De.ce sa-i faci, asta e sistemul de stat. Daca te tin buzunarele, du-te la un liceu privat, numai ca si aici e neclar. Adica depinde de orasul in care esti. Cel mai bun liceu privat din tara este, de departe, ICHB-Bucuresti si Constanta, in rest prin tara liceele particulare nu au elevi foarte buni, merg pe ideea de a lua banul de la cei care nu intra in liceul dorit, dar au "pretentii"

| Alex33A a răspuns:

Nu este adevarat. Evalurea Nationala nu este pe sesiuni ca bacul. Evaluarea Nationala o dai doar o data in viata sau nu o mai dai. Dar daca nu o mai dai te intorci in toamna la scoala si te repartizeaza la cel mai prost profil de la cel mai prost liceu din orasul tau. Mai bine iei un punct din oficiul la E.N. decat sa lipsesti.

| anonim_4396 explică (pentru Alex33A):

Dar am dat-o deja si nu prea sunt incantat de notele obtinute am luat 9, 30 la mate si 3, 50 la romana.

| Alex33A a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai fi putut doar sa faci contestatie. Dar sa o dai din nou, nu.