| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca treci mai usor prin facultate daca inveti cu drag? Adica sa iti placa subiectele si ce ai de invatat.
Stiu persoane care aveau 10 pe linie.Dar eu si cu tablete de memorie...vitamine...invatam citeam si 7 ore pe zi dupa cursuri. Tot NU RETINEAM NIMIC

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Categoric!
Cand faci ceva cu drag, chiar daca nu faci acel lucru perfect, tot iese bine.
Iar cand vine vorba de o facultate, alege-o pe aceea care te vezi practicand-o ca profesie, pentru urmatorii 40 de ani, dar cu drag si daruire.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tabletele și suplimentele nu îți bagă învățătura în cap cu tolcerul.
Ca să reții, memorezi ceva trebuie să ai o legătură emoțională cu ceea ce ți se prezintă câmd citești, experimentezi. A înțelege vine de la Intel-legere a lega, a conecta împreună. Astfel cursul nr 1m fraza 1-a. Dacă e ne înțeleasă, nu are rost să citești fraza a 2-a.

t

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai si p*&a intra mai usor daca te relaxezi, deci da. Nu trebuie' sa inveti cu mare drag, dar nici cu sila...winking

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Daca iti plac materiile, da, categoric. Este acelasi lucru ca si cu jobul. Trebuie sa faci ce iti place ca sa faci cu drag. Cat despre a retine lucruri, asta e in functie de persoana. Unele retin mai usor, altele mai greu.

| Lukasssz a răspuns:

Da

| dinaprilie a răspuns:

Ca o parere personala ( cazul meu ). Pe "vremea" mea inca exista telefonul cu disc - de aici si "distragerile" mai putine. Ca am avut norocul sa imi placa si eram cu materia inaintea profesorului, da! Si asta este adevarat! Acum, dupa fiecare om. Deasemenea stiu si oameni care au inceput bine invatatura, cu drag, dar dupa 2-3 ani s-au lasat pentru ca a disparut "atractia".

| dinaprilie a răspuns:

Bai, mai terminati cu kk astea cu "lasa-te, nu e de tine etc". Probabilitatea ca unui om sa faca ce ii place este extrem de mica! Eu m-am pregatit informatica - programare SI IMI PLACEA. Am ajuns sa lucrez in domeniu deseurilor, zeci de ani. Domnisoara, fa nenorocita aia de facultate, treci clasa si i-ati diploma daca nu e ceva ce iti place. Ai probleme de concentrare, motovatie, am placere? Baga pastile pentru asta. Creierul este cel mai mare consumator de energie din corp. Doar ca sa functioneze in parametrii normali trebuie sa pompezi in el nu mai zic de efortul de a invata, memora etc etc. Mai vezi tu din mers spre ce te mai duce viata. Poate castigi la loteria europeana dar trebuie sa si joci. happy

| Gligore2000 a răspuns:

In societatea noastra este promovata la greu mediocritatea.
De aceea este greu sa mai gasesti un specialist in vreun domeniu.
Termina facultatea intr-un domeniu si isi desfasoara activitatea in altul la maximul nivel de incompetenta la care poate ajunge.

| Pnin a răspuns:

Logic, ce intrebare! Ti-am vazut si alte intrebari pe tema asta, tu nu esti facuta pentru facultate. Nu toata lumea e, dar din pacate sunt prea usoare admiterile si oricine ajunge acolo si pierde vremea

| IhNomUhNitPARIS a răspuns:

Trebuia sa termini deja facultatea aia, de câțiva ani aceleași întrebări repetitive le pui despre faculta.
Rezolvați problemele emoționale mai bine.