| blairelovesmusic a întrebat:

Este bine să bei apa de la chiuvetă? O mătusă de a mea bea apa asta in loc de apa normală laughing

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E bine sa bei, e buna, dar de la robinetul de la chiuvetă, nu de la chiuvetă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

laughing

| romeo78 a răspuns:

Medical e recomandat numai dacă este siguranță în privința modului de tratare a apei și cât este de potabilă.
Dar, recomandat este folosirea apei îmbuteliate pentru consum, iar pentru gătit și alte activități apa de la robinet.

| Fatamuntilor a răspuns:

In mod normal, apa de la robinet nu ar trebui sa prezinte probleme.

Eu aduc apa de la izvor (este verificat periodic)

| Zuzu1991 a răspuns:

Ce inseamna apa "normala"?

| blairelovesmusic explică (pentru Zuzu1991):

Apa plată, apa minerală. You know, apă consumabilă.

| suntserios a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Si aia de la robinet de ce nu e consumabila?
eu o filtrez si numai de aia beau

| blairelovesmusic explică (pentru suntserios):

Cum adică o filtrezi? Am auzit fe la multe persoane că conține clor, asta făcând-o toxică pentru oameni.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Vrei sa spui imbuteliata
cum sunt mult mai multi oameni care nu isi permit apa imbuteliata, consuma numai apa de la robinet, asa ca aia e "normala"

eu de ex. am probleme cu stomacul si numai 2 branduri de apa plata nu imi fac rau, asa ca fac eforturi financiare ca sa nu merg la buda toata ziua, insa inainte de asta beam numai apa de la robinet

nu suntem in America de Sud sau India unde doar daca iti speli periuta de dinti in apa de la robinet si nu inghiti nici o inghititura si tot ajungi la buda, oricat de sanatos ai fi

chiar a fost acum ceva vreme scandal ca apa ar fi contaminata cu amoniac, si responsabilul de apa de la robinet a baut in fata reporterilor ca sa le demonstreze ce rahat mananca tot balciul de zvonuri aberante

| suntserios a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Printr ul filtru de carbon cred ca e ...cu ajutorul unei cani filtrante

| mastadont a răspuns:

Eu beau de la robinet de când mă știu și nu am nimic. Mi se pare o aberație să dai bani pe apă îmbuteliată pe când aceasta curge la robinet. Oricum, mie mi se pare că cea îmbuteliată are uneori un gust ciudat, cine știe ce substanțe bagă și în asta.

| NotNamed a răspuns:

Nu prea este recomandat sa bei de la robinet. Poti face usor pietre la rinichi si e naspa rau. Degeaba baga clor la greu in ele.

| Mirel4412 a răspuns:

Eu beau apa de la robinet, chiar daca cea de la fantana are un "gust" mult mai bun, tot apa e si ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu de 15 ani nu am mai băut apa de la robinet. Mereu imi cumpăr apa minerala Aqua carpatica sau plata, pe lângă suc.

| NonZarek a răspuns:

Depinde cât de potabilă e apa în zona aceea, sunt zone unde nu o poți bea direct de la robinet, dar îți poți cumpăra filtru sau o cana în care torni apa (3-4 litri) care va trece printr-un cartuș care va scoate clorul și alte impurități din ea, făcând o potabilă.

Eu zic sa nu te riști dacă asta vrei, ți am prezentat mai sus singurele soluții.

| al0o0o0 a răspuns:

Nu e foarte bine, mai ales pe timpul iernii pentru ca se regasesc in ea mari cantitati de clor care nu este tocmai bun pentru organism.

| Anonimm30 a răspuns:

Eu beau apa de la baie...