| AmazingONEx a întrebat:

Este corect sa pui
,, am spus la toata lumea,,?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu, am spus tuturor.

| sierra1 a răspuns:

Foarte corect!

intr-un context de genul: "am spus: la toată lumea" va ajunge Moș Crăciun

-- sărbători frumoase --
-----------------------------

| Thecurious a răspuns:

E o expresie mai elevata si mai simpla este : " am spus tuturor".

| Thecurious a răspuns (pentru Thecurious):

Fara "E".

| AmazingONEx explică (pentru Thecurious):

Deci nu este corect am spus la toata lumea?
raspunde si dau cel mai bun raspuns

| Thecurious a răspuns (pentru AmazingONEx):

Nu este chiar incorect. "Am spus la toata lumea " este una populara si, deci, foarte uzata. Forma literara, cea recomandata, este "Am spus tuturor". De ce? Pentru ca avem foarma de dativ "tuturor" pe care trebui sa o folosim.
"Tuturor" este literar, pe cand "la toti" este o forma populara.
Un om educat va respecta normele literare.