| troleibuz a întrebat:

Este corect sa spui La revedere cand inchei un apel telefonic?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este corect dar la noi este formula uzuala.
De ex. in Germania se spune Auf wiederhoren (La reauzire), posibil si in alte tari.

| darrio2007 a răspuns:

Da, ce ai vrea sa spui?

| GdX a răspuns:

Asa a ramas impamantenit in vocabularul limbii romane ca forma de incheiere a unei discutii. Daca o gandesti logic e cam aiurea sa zici "La revedere" cand vorbesti la telefon daca nu e apel video. Dar poate fi si "La revedere" pentru ca iti urezi sa te revezi. Depinde cum vrei sa intelegi.

| sierra1 a răspuns:

Spune atunci "la reauzire" dacă n-ai avut o convorbire video

| Mosotti a răspuns:

Pai ce sa zici? "Ma duc pe luna"? Logic ca se zice la revedere, sau pa pa.

| troleibuz explică (pentru Mosotti):

O zi buna?

| Mosotti a răspuns (pentru troleibuz):

Eu de multe ori zic pa pa, mai vorbim. Asa stiu de mic ca faceau parintii mei si mai toti.

| Yuoia a răspuns:

Da.
Dar in functie de persoana cu care vorbesti, poti spune si altceva. Dar nu ai sa spui unui strain ce-i spui mamei sau surorii tale (daca ai).

| AnastasiaK a răspuns:

Presupunând că te-ai văzut măcar o dată în viață cu persoana respectivă, e perfect ok să zici "la revedere" și în mesaje text.

"La revedere" înseamnă strict că a existat o "vedere" (deci v-ați întâlnit cândva, nu neapărat fix atunci când purtați discuția) și că doriți să mai existe o "revedere". E folosit cu sensul că așteptați sa vă mai vedeți, dar nu obligă ca discuția de la momentul vorbirii să includă o "vedere", ci doar să fi existat una cândva.

In schimb, daca vrei un context (care mi se pare mie) incorect in care se foloseste "la revedere": după ce părăsești mașina unui șofer de uber/taxi/etc. Mă rog, corect e...dar și foarte dubios.

Răspuns utilizator avertizat
| Cksihja a răspuns:

Poți să spui și Să ne mai auzim.

| CatalinB11 a răspuns:

Este corect. "La revedere" il folosim pentru a da de inteles dorim sa mai revedem persoana in cauza, in comparatie cu "adio".

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns:

Daca apelul e video, da. Dar poti sa spui si "O zi buna".

| alexandrq5765 a răspuns:

Da, este, de ce nu?