| LanguageMaster a întrebat:

Este grea matematica care se face la facultățile de ştiințe economice?

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

In principiu nu. Dar eu de exemplu nu am avut niciodata probleme. Daca intelegi corect formula dobanzii compuse si inca nise idei, primul an e usor. La matematici financiare (daca vei avea cursul) o sa te joci cu integrale din alea ciudate. Dar stai linistit. Ca nu trebuie sa le calculezi. Mai dificil mi-a parut statistica...

| razvanadrianv a răspuns:

Eu sunt la Info si pot spune ca matematica este in mare parte cam ce se face la liceu (M1). Daca dai de profesori buni care stiu sa-si predea cursul nu are cum sa intelegi, insa poate fi si invers si sa nu intelegi nimic. Cu putin efort e posibil crede-ma.
Pana acum am avut numai 9 in examene la mate iar la ultimul examen am luat 4 pentru ca nu intelegeam nimic cu profesorul respectiv (altul decat cel care ne preda pana atunci).
O seara faina sa ai!