| David600003300 a întrebat:

Este mai bine sa dai IELTS sau TOEFL pentru a face facultatea in Anglia? Care este mai recunoscut? Care e mai usor? Imi puteti da mai multe detalii va rog?

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Facultatea la care ai vrea sa intri scrie ce test se cere.

| zurick a răspuns:

IELTS clar. TOEFL știu că este pentru SUA.
Dar în regulament, îți va scrie și asta. Eu am un prieten care studiază acolo și i s-a cerut IELTS ul ( minim media 6 și peste 5 la fiecare probă, dar asta depinde de universitate) Știu că mai poți să mergi și cu CAE nivel C1. Însă cel mai bine e să mergi pe IELTS.

| Bizon95 a răspuns:

Anglia = Cambridge
IELTS e cel mai recunoscut din lume, dar e pe engleza "universala" (adica americana), in schimb Cambridge e pe engleza vorbita in Anglia, nu sunt diferente majore, dar pentru un vorbitor nativ e ca si cum ai auzi cum vorbesc oltenii:
"vreau sa ma fac chilotul care chiloteaza avionul"

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Bizon95):

Nu chiar. Nu-i vorba de regionalisme, e vorba de accent. Oricum nu inveti sa vorbesti cu accent britanic (in mare parte nu intereseaza pe nimeni accentul oricum) din teste de engleza. Scopul lor e mai mult sa vada ca ai "reading comprehension", ca poti intelege ce ti se vorbeste si ca te inteleg altii cand vorbesti.

By the way, si americanii sunt vorbitori nativi de engleza.

| Bizon95 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Mama nu e chiar vorba de accent
am dat un exemplu ABSOLUT ELOCVENT
nu ma crezi, hai sa ne mutam in engleza, nu in olteneasca

can't... americanii NU SPUN NICIODATA CANNOT
englezii NU SPUN NICIODATA can't... DE CE?!?
PENTRU CA SUNA ***EXACT*** LA FEL CA CUNT
care inseamna tarfa ordinara

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Bizon95):

Fix invers. Britanicii nu sunt ofensați de "CUNT", americanii sunt. La britanici "CUNT" e echivalent cu "BITCH", mentalitatea fiind că dacă îți spune cineva așa, probabil o meriți.

Edit: TPU filtrează super super.

| Bizon95 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Da, eram cam "obosit" cand am scris asta (numai doua pahare de bere big grin )
intr-adevar americanii pronunta can't intr-un fel care nu suna a CUNT, iar englezii folosesc can't dar suna EXACT ca, CUNT

totusi CUNT nu inseamna chiar BITCH ci o versiune a cuvantului la cel mai de jos nivel posibil

| FaraNume1245 a răspuns:

Este mai bine sa intrebi la facultate daca au ceva asemanator cu un interviu, pentru a scapa de teste, ca sunt scumpe si inconveniente in mare parte.

Si sa-ti raspund la intrebare, sunt la fel de recunoscute.

"Care e mai usor?" - o intrebare tampita.