| magma8 a întrebat:

Este matematica esentiala in inceperea unui curs de programare?
Tocmai ce am terminat liceul(la stiinte sociale deci nu am facut cine stie ce mate in liceu) si am vrut sa ma duc la facultate, dar nu am intrat.M-am gandit la curs de programare deoarece imi plac calculatoarele si am o mica cunoastere in HTML din liceu, dar si din practica personala.Ce credeti ca as putea face, tinand cont ca am luat la Evaluarea Nationala 5 la mate?(am compensat la romana).

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Practic nu se poate face programare fara matematica multa, foarte multa, ca aia este baza in programare.

daca te tenteaza informatica, atunci ia preparator la matematica si manac-o cu paine, ca fara matematica inalta, nu vei putea face niciodata programare.
HTML -ul este folosit de fiecare copilas la ora actuala...si aia nu-i programare!

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru HummingMarine):

Ai facut vreodata programare?
Ma indoiesc, pentru ca, de faceai stiai ca se folosesc formule matematice.
Baiete, nu poti sa devii programator, fara matematica!

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru HummingMarine):

Lucrez de intr-o companie de IT si stiu cu ce se manaca programarea!

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns:

Depinde la ce nivel vrei să lucrezi. Dacă vrei să lucrezi la un nivel mai low, ai nevoie să știi doar noțiuni de bază de matematică.

| AC4S4 a răspuns:

Ai nevoie de matematica in informatica. Mai bine spus ai nevoie de o gandire matematica. Nu neaparat sa stii lucruri complexe, dar sa intelegi usor anumite lucruri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer dacă nu vei putea să te descurci cu matematica într-o oarecare măsură eu te sfătuiesc să te pliezi pe altceva. Dacă chiar vrei programare cu stăruință, atunci va trebui să înveți matematică măcar cea de bază. Pentru HTML nu-ți trebuie matematică așa avansată, dar pentru lucruri gen game development îți trebuie chiar și ceva trigonometrie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din experienta mea, doar matematica de baza clasele 1-6, si daca te duci pe gamedev si trigonometrie. Doar ca iti trebuie logica din clasa a 9a ca sa intelegi mai bine la ce se refera o conditie (cand te uiti in codul altcuiva).

Răspuns utilizator avertizat